V Česku se už pivo vaří na více než čtyři sta místech. Především díky minipivovarům
Čtyřiaosmdesát let. Přesně tak dlouho trvalo, než se v Sokolnicích na Brněnsku začalo opět vařit pivo. Zatímco historická výrobna, která původně patřila rodu Mitrovských, vyexpedovala poslední hektolitry v roce 1923, její nástupkyně se rozjela teprve před několika týdny. „Pivo už nám kvasí, prodávat začneme nejspíš vpolovině listopadu“ předvídá Jiří Rusňák, jeden ze dvou společníků v projektu Panský pivovar Sokolnice.
Do zrekonstruované budovy umístili varnu s kapacitou 500 litrů, nabízet chtějí především spodně kvašená piva. Rusňák zároveň uklidňuje liberální pijáky - v pivovarské restauraci i pivnici by mělo být ve výčepu neustále pět druhů piv včetně svrchně kvašených speciálů.
I vznik Panského pivovaru Sokolnice se podepsal na tom, že v současnosti se pivo dělá už na více než čtyři sta místech v Čechách, na Moravě i ve Slezsku. Přesněji tedy jde o 409 výroben, jak uvádí web Pivnici.cz. Minipivovary včetně těch restauračních tvoří naprostou většinu -365 adres.
Což je překvapivé číslo nejen pro samotné konzumenty, ale i některé experty. Například ještě v polovině roku 2013 tvrdil Jan Šuráň, prezident Českomoravského svazu minipivovarů, že stropu dosáhne boom malých podniků u čísla 250.
V červenci 2015, pár týdnů před svou smrtí, mi však ostřílený sládek a výzkumník Vladimír Černohorský prozradil úplně jiné číslo. Podle jeho názoru by v republice mohla fungovat až tisícovka minipivovarů. To je zhruba množství, kterými české země disponovaly na přelomu 19. a 20. století.
A od té chvíle jsem tenhle hraniční údaj zaznamenal už několikrát.
Co se týče regionů a měst, vůbec nejvíc pivovarů najdete v Praze a j e j ím blízkém okolí (38). Nejvýše položenou výrobnou zůstává Paroháč v krkonošské Luční boudě. Současný sládek Jiří Laurin má tu čest vařit ve výšce 1400 metrů nad mořem.
Východní Krkonoše vůbec patří k místům, kde nové pivovary klíčí jako pokropený slad. Vrchlabí, Horní Malá Úpa, Friesovy boudy a brzo k nim přibude i varna v nové Sokolské boudě na vrcholu Černé hory.
Někdo začíná, jiný končí
I když v České republice vzniká nový pivovar v průměru každý týden, na druhé straně zase jiné zanikají. V poslední době tak třeba ukončili výrobu ve Vyškově kvůli sporům mezi nájemcem a státem, kterému pivovar patří. Věc se dostala až ksoudu.
Z menších podniků z mapy zmizel třeba Hodonínský vojáček. Dlužno dodat, že moc dlouho neexistoval, vařit začal teprve v březnu roku 2014. #
Počet pivovarů v Česku (celkem 409)
Restaurační pivovary 215
Průmyslové pivovary 44
Minipivovary 150
ZDROJ: Pivnici.cz, stav k 28. září 2017
O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz