Sankcemi jsou postiženi "představitelé členských států a unijních orgánů," konstatovala mluvčí bez dalších podrobností. "Je to odveta, jsme bohužel nuceni to udělat, je to otázka parity," dodala. Uvedla, že ruské sankce jsou odpovědí na lednové rozhodnutí Bruselu vystavit sankcím sedm Rusů, kteří se angažují ve správě zabraného Krymu.
Platnost evropských sankcí proti Rusku v době koronavirové pandemie označila Zacharovová za "fantastickou hloupost". Podle mluvčí tak EU jen škodí své pověsti jak navenek, tak i dovnitř. "Svět se přece snaží udržet nad vodou a chce spojit své úsilí, protože chápe důsledky nynější situace," poznamenala Zacharovová.
Evropská unie uvalila sankční opatření na určité sektory ruského hospodářství, hlavně na bankovnictví a těžbu energetických surovin, kvůli anexi Krymu a přístupu Moskvy k situaci na východě Ukrajiny. Cílená opatření platí také vůči konkrétním osobám či firmám, které podle členských států EU porušovaly ukrajinskou suverenitu a územní celistvost. Moskva reagovala vlastními sankcemi, hlavně zakázala dovoz řady evropských výrobků.