Menu Zavřít

Další problém

26. 11. 2004
Autor: Euro.cz

Čepro

FIN25

PRAHA (foj) - Státní Čepro nevychází z problémů. Pražský městský soud mu letošního 3. září v platebním rozkaze uložil, aby jihlavské M Port zaplatilo 348 milionů korun. Firma se proti verdiktu neodvolala, její vedení se hájí tím, že o vydaném platebním rozkaze nevědělo, protože se obsílky od soudu nedostaly k jejím manažerům. Z toho důvodu nepřišli k soudu ani její právníci.
M Port se letos na jaře obrátil na Čepro s tím, že vlastní třináct tisíc tun pohonných hmot, které státní firma skladuje, a že je chce vydat. „Odpověděli jsme, že o takové pohledávce nic nevíme, a začali vyjednávat. Nechali jsme si zpracovat příslušné analýzy, žádný platební rozkaz jsme nedostali,“ sdělil týdeníku EURO generální ředitel Čepra Tomáš Kadlec. Kauzu prošetřuje policie. Vedení společnosti při kontrole evidence došlé korespondence zjistilo, že se obsílky od soudu ztratily někde mezi pracovníkem, který ji přebírá na poště a zaměstnancem, který ji zapisuje do evidence v sídle firmy.
Pohledávka má původ u společnosti Bena, kterou policie vyšetřuje v souvislosti s několikamiliardovými daňovými úniky. Bena nejdříve prodala pohledávku firmě Tukový průmysl, ten ji následně postoupil kyperské Safron Trading, jež ji poté prodala jihlavskému M Portu založenému letos v únoru.
„Pokračuje útok na Čepro,“ konstatoval Kadlec. Firma již prohrála soud o neexistující pohledávku s firmou Venturon Investment ve výši 2,6 miliardy korun. Ani v tomto případě obsílka k soudu a dopis s rozsudkem k manažerům Čepra nedorazily, korespondence se ztratila stejným způsobem jako v případě M Portu. Právníci Čepra se tak k jednání soudu nedostavili ani se neodvolali proti rozsudku. Soud navíc 3. listopadu nařídil ve firmě exekuci ve prospěch společnosti Al Batal General Trading, které Venturon Investment postoupil koncem října svoji pohledávku za Čeprem. Minulý týden, v úterý 23. listopadu, soud exekuci zastavil.
Stejně tak jako u M Portu i tato původní miliardová pohledávka vznikla u společnosti Bena, která měla u státní firmy uskladněno 200 tisíc tun pohonných hmot, jež Čepro společnosti údajně nevydalo. Pohledávku Beny převzal Venturon, který loni v prosinci na Čepro podal žalobu, tu vyhrál a v říjnu postoupil pohledávku firmě Al Batal General Trading. Případ rovněž vyšetřuje policie.

  • Našli jste v článku chybu?