Menu Zavřít

Další problém u Strnadů. Zbrojaře žalují Američané kvůli Retii

19. 2. 2018
Autor: Retia

Americká společnost SARN žaluje český zbrojní koncern Czechoslovak Group (CSG) o náhradu škody, kterou jí měl způsobit svým postupem v pardubickém výrobci radarů, firmě Retia.

SARN se v žalobě, kterou má týdeník Euro k dispozici, odvolává na smlouvu uzavřenou s Czechoslovak Group, podle níž měli Američané získat v pardubickém výrobci radarů Retia až 25 procent akcií. Dohoda měla platit do 1. července roku 2021 s tím, že kdyby kdykoli před tímto datem firma akcie převedla nebo prodala někomu jinému, zaplatí CSG firmě SARN pokutu.

Její výše je stanovena na 25 procent z rozdílu mezi aktuální hodnotou společnosti Retia získanou z nezávislého ocenění a realizační transakční cenou ve výši 540 milionů korun.

V žalobě se uvádí, že 5. listopadu 2017 společnost CSG oznámila firmě SARN, že převedla vlastnický podíl ve společnosti Retia. Tím se mělo spustit sankční řízení. Ve stejném dokumentu si pak americká společnost stěžuje, že o převodu akcií byla informována s několikaměsíčním zpožděním, pro nějž nebyl důvod.

V žalobě si SARN stěžuje i na další postup CSG, mimo jiné na to, že česká společnost ignoruje požadavek na poskytnutí informací, které jsou nezbytné pro posouzení hodnoty Retie.

CSG, tehdy vlastněná miliardářem Jaroslavem Strnadem, koupila Retii v roce 2016. V loňském roce ji převedla na Strnadova syna Michala.

SARN v žalobě upozornila, že po CSG bude požadovat i zatím blíže nespecifikované odškodnění za to, že zbrojaři navzdory dohodě nezvedli hodnotu pardubického producenta radarů, naopak ji měli snížit. Z následujícího je zřejmé, že SARN bude požadovat odškodné ve výši desítek až stovek milionů dolarů. Ve finále se dokonce může stát, že výše požadovaného odškodnění bude vyšší, než je samotná hodnota CSG.


Dva miliony na kampaň. Zbrojař Strnad podpořil Zemana

Vršovice na Lounsku, střelnice 41. mechanizovaného praporu, prezident Miloš Zeman Prezident si na střelnici vyzkoušel podle svých slov poprvé v životě střelbu ze samopalu


Jak uvádí americká firma: „Společnost CSG porušila svou svěřeneckou povinnost vůči společnosti Retia (a tím snížila hodnotu společnosti)“, mnoha způsoby. Mimo jiné tím, že pořádala kampaně v prostorách CSG pro prezidenta České republiky Miloše Zemana, který je považován za stoupence Ruska, poskytla SARN nepřesné informace o aktivitách CSG a Retia, přijímala prostředky od skupin, které jsou považovány za národní bezpečnostní hrozbu poskytováním finanční podpory pro činnosti namířené proti NATO a EU a také měla spolupracovat s agenturami Ruské federace na přenosu technologií do Ruska a dalšími.

Výše uvedené činnosti měly dle SARN negativní dopad na Retii a to v podobě ztráty významných kontraktů, třeba smlouvy s izraelskou společností ELTA v hodnotě tří miliard korun na dodávku radarů pro českou armádu nebo smlouvy o dodávkách pro Ukrajinu v hodnotě zhruba 1,1 miliardy dolarů, která byla sice podepsána a schválena, ale zatím ze strany CSG nedochází k její realizaci.

„Ztráta výše uvedených kontraktů značně znehodnocovala společnost Retia snížením výnosů a zisku,“ tvrdí se v žalobě. Což se také mělo negativně projevit na hodnotě pardubického výrobce radarů. „Výše uvedené činnosti také znehodnotily dobré jméno společnosti Retia,“ konstatuje SARN v dokumentu.


Zbrojaři Strnadovi utíká další armádní zakázka. Tentokrát za 4,8 miliardy korun

 Jaroslav Strnad

MM25_AI


V Czechoslovak Group je v posledních měsících a týdnech dost živo. Minulý týden firma oznámila, že její dosavadní majitel Jaroslav Strnad nečekaně odešel z vedení společnosti a svůj podíl převedl na syna Michala. Údajně proto, aby CSG mohla vůbec získat bezpečnostní prověrku od Národního bezpečnostního úřadu. Kvůli tomu, že ji firma nemá, stále hrozí, že přijde o kontakty na dodávky zbrojních technologií pro českou armádu za několik miliard korun.

Jméno CSG se rovněž objevuje v souvislosti s vyšetřováním podezření na praní špinavých peněz v Makedonii. O tom informovala koncem loňského roku mimo jiné i chorvatská redakce zpravodajského serveru Deutsche Welle, když ve svém článku uvedla, že makedonské úřady prověřují, zda se při srbské akvizici Czechoslovak Group nepraly špinavé peníze.


  • Našli jste v článku chybu?