Menu Zavřít

Další prodleva. Praha by mohla mít nový Metropolitní plán do roku 2023

29. 3. 2017
Autor: IPR

Praha by mohla mít nový Metropolitní plán do roku 2023. Je možné, že vedení města do 14 dnů projedná harmonogram jeho tvorby. Uvedla to náměstkyně primátorky Petra Kolínská (Trojkoalice/SZ). Metropolitní plán připravuje město již několik let a vytváří jej Institut plánování a rozvoje (IPR). Současný plán přestane platit v roce 2020. Podle plánu se řídí veškerá výstavba v Praze.

„Pokud návrh předá IPR ještě letos ke společnému projednání, pak by se tento termín měl stihnout. Musí se ctít všechna pravidla přípravy a například vypořádat všechny připomínky a podněty. Věřím, že čas strávený vypořádáváním připomínek se vyplatí,“ řekla Kolínská.

Šéf Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč už dříve serveru Euro.cz sdělil jako reálný termín rok 2022. „Nejsme jediné město, které termín 2020 nestíhá a ten termín se dá posunout, není to žádný neměnný přírodní zákon, ve Sněmovně už leží návrh na jeho prodloužení,“ uvedl.

Harmonogram přípravy měli projednat pražští radní v úterý, z programu jej ale stáhli. „Věřím, že do 14 dnů najdeme v koalici (ANO, ČSSD a Trojkoalice) shodu. Během nich budeme rovněž jednat o termínu, kdy by materiál IPR předal k projednání,“ uvedla náměstkyně.

Praha má mít nový plán do roku 2020, kdy přestává platit ten současný. Jeho platnost by ale mohla prodloužit Sněmovna. Zda se tak stane, není jasné. Podle Kolínské nehrozí, že by se v letech 2020 až 2023 zastavila v Praze výstavba. Pokud by plán nebyl hotov, o stavbách by se rozhodovalo na základě zásad územního rozvoje a konkrétních územních studií. „Nemusí mít nikdo strach, že by se nestavělo, jen by byly vyšší nároky na úřady. Určitě se dá situace zvládnout,“ dodala Kolínská.


Přečtěte si rozhovor se šéfem IPRu Ondřejem Boháčem:

MM25_AI

Ondřej Boháč: Čeká nás hodně kávy a přesčasů, ale metropolitní plán zvládneme

 Ředitel Institutu plánování a rozvoje Prahy Ondřej Boháč


Tvorba nového plánu začala v minulém volebním období za primátora Tomáše Hudečka (tehdy TOP 09). Podle územního plánu se ve městě řídí veškerá výstavba. Určuje, kde se stavět smí a kde naopak zůstávají veřejné plochy nebo zeleň. Metropolitní plán by měl přinést také výškovou regulaci staveb. Jeho přípravu v minulosti kritizovali například zástupci některých radnic, odborníci i památkáři.

Dále čtěte:

Developeři Praze nabízejí peníze. A chtějí za to jasná pravidla spolupráce

Metropolitní plán nemá kdo dělat. Skoro všichni členové IPR podali výpověď

Odvolaný šéf IPR Hlaváček: Praha je jako ementál


  • Našli jste v článku chybu?