Polští poslanci dnes většinou hlasů z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) a navzdory námitkám a výhradám menšinové opozice schválili zákon o Národním institutu svobody - Centru rozvoje občanské společnosti, což je nový orgán, který podle oficiálních proklamací má sloužit k rozdělování fondů na podporu nevládních organizací. Opoziční poslanci ironicky navrhovali změnit název na Národní institut omezování svobody - Centrum řízení nevládních organizací.
„Chcete řídit třetí sektor jako (ruský prezident Vladimir) Putin a (maďarský premiér Viktor) Orbán. Nevládní organizace považujete za zbytečnou přítěž,“ vyčetla vládní většině opoziční poslankyně Monika Wielichowská z liberální Občanské platformy. „Nastolit vládní dohled nad nevládními organizacemi není nic jiného než pokus je zlikvidovat,“ argumentoval Krystian Jarubas z Polské lidové strany.
Vytvoření nové instituce přislíbila ještě loni premiérka Beata Szydlová, podle které je třeba dát situaci s nevládními organizacemi do pořádku. Ministři, kteří mají projekt na starosti, ujišťují, že jde o opravdovou podporu občanské společnosti, zejména menších a slabších organizací, které dosud měly problémy s obstaráním potřebných prostředků.
Polsko: vláda vztyčeného prostředníku
Oponenti podezírají, že jde o to, aby peníze začaly dostávat ty „správné“, tedy vládě nakloněné spolky, a to tím spíše, že nová, silně centralizovaná struktura má být napojena na vládu.
Změny kritizuje i značná část stávajících nevládních organizace, které však marně vyzývaly k odmítnutí nového zákona. Ten si naopak pochvaluje nedávno vytvořená Konfederace mimovládních iniciativ, sdružující konzervativní a pravicové spolky. Výhrady má i polský ombudsman Adam Bodnar a další ochránci lidských práv.
Zákon ke vstupu v platnost potřebuje ještě schválení senátory, mezi nimiž má PiS také většinu, a podpis prezidenta Andrzeje Dudy.
Poslední dobou přituhuje jak v Polsku, tak i v Maďarsku. Přečtěte si o tom více: