Menu Zavřít

Další růst platů na obzoru. Ale lépe už bylo

11. 1. 2019
Autor: Martin Pinkas/Euro

Německé firmy podnikající v Česku budou letos přidávat svým zaměstnancům ve výrobě více než šest procent. Jejich odhady víceméně kopírují trend, odborníci v roce 2019 v tuzemsku očekávají přibližně sedmiprocentní růst. Čísla ukazují, že vrchol má už Česko za sebou, v závěru loňského roku mzdy rostly tempem 8,5 procenta. Potíže budou mít ale podniky stejné jako loni. Některým firmám podle průzkumu Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) odcházel každý třetí zaměstnanec za lepším.

„Tlak na růst mezd neustane ani v letošním roce. Tento vývoj firmy sice motivuje k investicím do automatizace, která jim má zajistit větší nezávislost na pracovním trhu, otázkou ale je, a signalizují to i některé naše členské firmy, zdali firmám na podobné investice zbývají peníze. Finanční prostředky se kvůli nárůstu mzdových nákladů totiž citelně tenčí,“ komentoval výsledky průzkumu Bernard Bauer, výkonný člen představenstva ČNOPK.

Více než pětiprocentní růst mezd na dělnických pozicích letos chystají dvě z pěti firem s německým kapitálem v Česku, některé z nich přitom budou zvedat i o více než 20 procent. Tří až pětiprocentní přidání plánuje téměř 37 procent dotazovaných podniků. U kancelářských profesí se na více než pětiprocentní navýšení mezd mohou těšit zaměstnanci u necelé čtvrtiny firem.

Vývoj růstu mezd

 Vývoj průměrné měsíční mzdy

I přes přidávání peněz se firmy potýkají s vysokou fluktuací, přičemž některé podniky opouští až každý třetí zaměstnanec. Ve sledovaném období, tedy v prvních osmi měsících loňského roku, činila průměrná fluktuace na výrobních pozicích 11,4 procenta.

Zabránit odchodu zaměstnanců a nalákat nové zkouší firmy atraktivními příplatky a benefity. Skoro tři čtvrtiny zúčastněných firem svým zaměstnancům nabízí motivační a věrnostní finanční prémie, například za doporučení nového zaměstnance, docházku či k pracovnímu výročí. Rozšířené jsou i náborové odměny, které se pohybují mezi 5 a 10 tisíci korun. Třetina zaměstnanců pak dostává 13. plat.

Ve škodovce víc než ve sněmovně

Pokud se podíváme na konkrétní firmy, na čelních místech je mladoboleslavská Škoda Auto. Poslední dohodu o růstu mezd firma s odbory uzavřela uprostřed loňského dubna. Tarifní mzdy zaměstnanců Škody Auto vzrostly zpětně od 1. dubna o plných 12 procent. Mzda tarifního zaměstnance ve Škodě Auto v roce 2017 činila 45 385 korun, s dvanáctiprocentním zvýšením by tedy ěla průměrná mzda ve Škodovce přesáhnout 50 tisíc.

Zaměstnancům otrokovického výrobce pneumatik Continental Barum vzrostou letos mzdy o osm procent, jak vyplývá z kolektivní smlouvy. Průměrná měsíční mzda v dělnických profesích byla loni ve společnosti přes 37 200 korun, letos by tak měla být přes 39 800 korun.


Přečtěte si komentář: Zpomalujeme, jaký div

Makrooko Miroslava Zámečníka


V Česku se kromě firem s německým kapitálem přidává i ve státním. České dráhy zvýší svým zaměstnancům mzdy o 5,5 procenta. Vzrůst by měly i některé příplatky. Je to výsledek podnikové kolektivní smlouvy. U Českých drah se mzda v současnosti pohybuje kolem 35 tisíc korun. Průměrná hrubá mzda v celé České republice v loňském třetím čtvrtletí 31 516 korun.

Přidávají si pochopitelně i politici. Platy vrcholných politiků vzrostou o devět procent, tedy ještě více než bude český průměr. Novelu zákona podepsal prezident Miloš Zeman. Základní měsíční plat například poslance a senátora by se měl od ledna zvýšit o 6500 korun na 82 400 korun.

bitcoin_skoleni

Dále čtěte:

Ekonomika letos mírně zpomalí, stejně jako růst mezd. Inflace stoupne

Růst platů učitelů musí pokračovat, zabrání odlivu kvalitních pedagogů, tvrdí šéf odborů Dobšík

 Předák školských odborů František Dobšík

  • Našli jste v článku chybu?