Menu Zavřít

Další Sorosova investice? 12 miliard do uprchlíků

21. 9. 2016
Autor: ČTK

Americký miliardář s maďarskými kořeny George Soros věnuje 500 milionů dolarů (přes 12 miliard korun) na podporu migrantů a uprchlíků na celém světě. Prostředky hodlá známý investor darovat firmám a start-upům založených migranty a podnikům a organizacím, jež jim pomáhají.

Sorosův závazek přichází podle agentury Reuters jako reakce na iniciativu Obamovy administrativy s názvem "Call to Action", jež nabádá americké podniky k pomoci ve snaze o zmírnění dopadů uprchlické krize.

Soros nastínil obrysy svého nejnovějšího charitativního záměru v úterním komentáři pro deník Wall Street Journal. V něm uvádí, že bude spolupracovat s Úřadem Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, organizací International Rescue Committee a dalšími institucemi, aby se mohl rozhodnout, jakým způsobem peníze alokuje. „Budeme hledat investice v různých sektorech. Zvláštní potenciál vidíme ale v digitálních technologiích. Ty se nám jakožto způsob pomoci s řešením konkrétních problémů, jimž migranti typicky čelí, zdají vysoce přínosné,“ upřesňuje finančník.

Obzvláště důležitá je podle Sorose pro uprchlíky dostupnost komunikačních služeb. Potvrzuje to i minulý týden zveřejněná studie, na níž spolupracoval Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky s mezinárodní poradenskou firmou Accenture. Ta přišla se závěrem, že mobilní telefony a přístup k internetu jsou pro bezpečí migrantů podobně důležité jako jídlo, voda či přístřeší.

„Pokroky na poli digitálních technologií mohou lidem umožnit snazší přístup k institucím a stejně tak k právním, finančním či zdravotním službám,“ vysvětluje šestaosmdesátiletý filantrop ve svém komentáři.

Všechny investice budou uskutečněny prostřednictvím Sorosovy vlastní nadace Open Society Foundation, přibližuje finančník s tím, že kromě samotné podpory chce světu ukázat, jak důležitou a konstruktivní roli může soukromý kapitál hrát v pomoci migrantům. „Jako dlouhodobí bojovníci za občanskou společnost si chceme být jisti, že vynaložené prostředky uprchlíkům a hostitelským organizacím skutečně pomohou,“ píše Soros.

Na světě je podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky momentálně více než 65 milionů lidí, kteří byli donuceni utéci ze svých domovů. Mezi nimi je také přes 21 milionů uprchlíků, z nichž více než polovina je mladší osmnácti let. V loňském roce jen v Evropě požádalo o azyl 1,3 milionu migrantů, dvakrát více než činil dosavadní rekord. Přestože právě na uprchlíky směřující do Evropy se hodlá Soros se svou pomocí zaměřit primárně, opomenout nechce ani strádající migranty v jiných částech světa.

„Doufám, že můj závazek inspiruje k podobným akcím i jiné investory,“ dodává finančník na závěr svého komentáře.

George Soros (*1930)
George Soros emigroval z Maďarska do Velké Británie v roce 1947. Po studiích na prestižní London School of Economics odešel do Spojených států a stal se jedním z nejúspěšnějších světových investorů. Do povědomí společnosti se dostal zejména díky svým agresivním spekulacím na britskou libru. Ty mu také vynesly přezdívku „muž, který zruinoval Bank of England“. V posledních desetiletích se aktivně věnuje filosofii a filantropii. Podporuje zejména hnutí na podporu svobody, demokracie a transparentnosti a investuje do dostupnosti moderních technologií. Sorosem založená mezinárodní nadace Open Society Foundations investovala od svého vzniku v roce 1993 více než 11 miliard dolarů (266 miliard korun).

Dále čtěte:

Soros špehoval „islamofoby“. Stálo ho to půl milionu dolarů

Nejbohatší Ind spustil bezplatný internet za 20 miliard dolarů

MM25_AI

Do Evropy letos zatím přišlo o 42 procent méně uprchlíků než loni

Merkelová po summitu: Omezení migrace je společný cíl


  • Našli jste v článku chybu?