Menu Zavřít

DALŠÍ STŘET ZÁJMŮ

9. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Č E Z

Poté, co byli v elektrárenské společnosti ČEZ zcela vyměněni členové představenstva a dozorčí rady, objevil se případ střetu zájmů nových manažerů. Například Stanislav Svoboda je zároveň šéfem Škody Praha, generálního dodavatele pro jadernou elektrárnu Temelín. Stejnému obvinění však čelí i další člen představenstva Teodor Dvořák.

Znojemský podnikatel Teodor Dvořák (48) byl na návrh ministerstva financí zvolen do představenstva na mimořádné valné hromadě začátkem ledna. Je považován za odborníka na měření emisí. Právě tato jeho činnost mu připravila vážnější nepříjemnost v nové funkci.

Dvořák je totiž od dubna 1996 jednatelem a společníkem firmy LIDAR s. r. o., která 19. prosince 1998 oslovila tehdejšího předsedu představenstva ČEZ Petra Karase dopisem, kde polostátní společnosti nabízí svoje služby na měření emisí.

„Naše nabídka zní takto. Nabízíme společnosti ČEZ spoluúčast v projektu jako podnikatelský partner. Účast by byla dána poměrem vložených financí, to znamená 21,6 milionu korun společnosti LIDAR s. r. o. a patnáct milionů korun vložených ze strany ČEZ. Ve stejném poměru by byly upraveny práva a povinnosti obou partnerů na základě vzájemné dohody a případného uzavření smlouvy, stojí v dopise. „V případě, že představenstvo společnosti ČEZ přijme tuto nabídku, můžeme okamžitě přistoupit k diskusi o konkrétních podmínkách. Byli bychom rádi, kdyby ČEZ byl při tom, končí dopis, který byl odeslán poté, co seznam navržených lidí do představenstva podniku - včetně Teodora Dvořáka - již byl hotový (12. prosince 1998) a odevzdán ministru bez portefeje Jaroslavu Baštovi. Ten potom zpravodajským službám uložil (14. prosince 1998) prověření kandidátů, zda u nich nehrozí střet zájmů.

Teodor Dvořák se k celé záležitosti odmítl vyjádřit. Po své sekretářce nám pouze vzkázal, že „o otázkách, které se týkají společnosti ČEZ, po dohodě s novým generálním ředitelem Milanem Černým s novináři zatím nemůže mluvit .

Milan Černý však v rozhovoru pro týdeník EURO řekl, že s Dvořákem o této záležitosti mluvil. „Projekt zatím neznám, ale slibuji, že na celou věc dohlédnu osobně, řekl doslova.

O tom, že v případě Dvořáka jde o střet zájmů, je přesvědčen bývalý předseda představenstva společnosti ČEZ Petr Karas. On sám ale proti nabízenému projektu firmy LIDAR s. r. o. námitky nemá.

LIDAR s. r. o. svůj moderní přístroj na dálkové detekce znečištění ovzduší prosazuje v ČR již čtvrtý rok. Nabídka Petru Karasovi byla napsána i proto, že - jak stojí v dopise - „vy (Karas - pozn. red.) osobně jste se zúčastnil tiskové konference, která se konala 4. října 1994 v Praze a kde byla podpora projektu ze strany ČEZ deklarována . ČEZ malou finanční pomocí skutečně umožnil nastartování projektu a podle dalšího společníka LIDAR s. r. o. Pavla Engsta jeho firma je i nyní „v přátelském vztahu s podnikem ČEZ .

Mezitím se k projektu připojilo i německé spolkové ministerstvo životního prostředí s příspěvkem ve výši 1,2 milionu marek. Zbývající peníze firma LIDAR s. r. o. chtěla získat ve formě úvěru s garanční podporou od Státního fondu životního prostředí ČR. „Garanci jsme získali v březnu 1997. Tehdejší ministr životního prostředí Jiří Skalický ji podepsal.

Bance však nestačila záruka na čistou hodnotu úvěru (zhruba patnáct milionů korun), žádala garanci i na úroky. Státní fond životního prostředí však projednávání naší žádosti z nepochopitelných důvodů neustále odkládal a nakonec nám doporučil, abychom se raději podívali po kapitálově silných partnerech. ČEZ byl jedním z nich, řekl Engst v rozhovoru pro týdeník EURO.

Na otázku, zda v souvislosti s projektem firmy LIDAR s. r. o. nepovažuje nynější postavení Teodora Dvořáka ve společnosti ČEZ za střet zájmů, Engst odpověděl: „Samozřejmě že je možno tuto záležitost i takto chápat, i když se o věc prakticky starám já. Skutečnost, že situace se vyvinula takto, je do jisté míry nepříjemná. Engst tvrdí, že Dvořák mu začátkem ledna tohoto roku naznačil, že by z LIDAR s. r. o. odešel.

ČEZ by podle Engsta v případě dohody mohl založit s firmou LIDAR s. r. o. společný podnik. „Záleží pouze na tom, jak se k tomu ČEZ vyjádří, dodal. Podle něj jde pomalu o mezinárodní ostudu, že ČR takový přístroj na měření emisí nemá. „Poláci již provozují tři, další fungují v Německu, řekl Engst. Pravda je, že podnik ČEZ do odsíření elektráren vložil několik miliard korun, avšak k tomu, aby rozptýlil nedůvěru veřejnosti, musí o emisích poskytovat věrohodné důkazy.

„Právě pomocí našeho přístroje by ČEZ mohl dokumentovat vliv odsíření na reálný stav v regionech nejvíce zatížených znečištěním ovzduší, tvrdí Engst.

Nicméně bylo by zřejmě nekorektní, kdyby bez řádného výběrového řízení podepsal smlouvu s firmou, kterou spoluvlastní Teodor Dvořák, jeden z členů představenstva elektrárenské firmy.

WT100

Vedle LIDAR s. r. o. je v obchodním rejstříku zapsána i pražská firma s názvem LIDAR, s. r. o. (rozdíl je pouze v čárce), kterou vlastní dva ruští občané. „Vím o tom, avšak s naší LIDAR s. r. o. nemá LIDAR, s. r. o. absolutně nic společného, řekl Engst.

Tiskový odbor podniku ČEZ krátce před uzávěrkou týdeníku EURO oznámil, že „Teodor Dvořák 6. ledna 1999 požádal o vystoupení ze společnosti LIDAR s. r. o. .

  • Našli jste v článku chybu?