Menu Zavřít

Další údery proti Sýrii jsou nepřípustné, slyšel Tillerson v Moskvě

12. 4. 2017
Autor: čtk

Ruský prezident Vladimir Putin přijal v Kremlu amerického ministra zahraničí Rexe Tilllersona. Rozhovoru se účastnil také šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Schůzka podle listu Kommersant trvala jednu hodinu a 40 minut. Hlavními tématy podle diplomatů měl být konflikt v Sýrii, Afghánistán, konflikt na východě Ukrajiny, reakce na provokativní jednání severokorejského režimu či boj proti terorismu.

Tillerson je v Moskvě od úterka na své první návštěvě v roli ministra zahraničí. Napjatě očekávané jednání s Lavrovem začalo dopoledne. Ruský ministr na úvod vyzval Spojené státy, aby nestavěly Rusko před „lživý výběr - s námi, anebo proti nám“. Moskva by také chtěla poznat „skutečné záměry“ nové americké vlády. Za „zásadní“ označil Lavrov nepřípustnost dalších útoků proti Sýrii.

Putin podle Lavrova vyjádřil připravenost opět uplatňovat ujednání s USA o zabránění incidentům při letech vojenských letounů obou zemí nad Sýrií. Moskva tuto dohodu „pozastavila“ po americkém útoku na základnu syrského letectva z minulého týdne.

Oba ministři se před novináři neshodli v pohledu na údajný útok plynem v syrské provincii Idlib, který americká strana připisuje silám syrského prezidenta Bašára Asada. „Neviděli jsme žádné důkazy,“ prohlásil Lavrov a zdůraznil, že je nezbytné incident důkladně a nestranně vyšetřit.

Varoval také na příkladu Iráku a Libye před „experimenty“ v podobě snah svrhnout „totalitní diktátory“. „Nepamatuji si pozitivní příklady. Budu rád, když mi je řeknete,“ uvedl na novinářský dotaz.

Moskva podle Lavrova „nesází na Asada“, ale na to, že o budoucnosti země se mají domluvit sami Syřané. Důležité je, aby příští stát byl „demokratický a světský“, až pak se má rozhodovat o osudu jednotlivých představitelů, a to bez tragických následků pro celý národ a stát.

V očekávání výsledků schůzky výrazně oslabily akcie na moskevské burze, až na letošní minimum, poznamenala agentura Interfax. Experti připsali propad rostoucím geopolitickým rizikům po americkém útoku v Sýrii.

Putin ještě před schůzkou s americkým ministrem v televizním interview kritizoval Bílý dům za útok na syrskou základnu, jakož i spojence USA za to, že útok „odkývali“. Důvěra mezi oběma velmocemi se podle Putina po nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa nezlepšila, ale zhoršila.

Trump nařídil odpálení raket na syrskou leteckou základnu minulý čtvrtek v reakci na úterní chemický útok, při kterém zahynulo nejméně 87 lidí. Z útoku na syrské civilisty západní státy obvinily režim syrského prezidenta Bašára Asada. Zatímco ruské, syrské a íránské vedení americký odvetný útok odsoudilo, státy NATO a ostatní američtí spojenci ho podpořili.

bitcoin školení listopad 24


O aktuální napjaté situaci mezi Ruskem a USA čtěte více:

Rusko nese odpovědnost za smrt civilistů v Sýrii, tvrdí britský ministr obrany

Cíl v Sýrii zasáhlo 58 z 59 tomahawků, tvrdí Američané. Útok byl slabý, oponuje Rusko

 Spojené státy zaútočily nad ránem 7. dubna 2017 na syrskou leteckou základnu


  • Našli jste v článku chybu?