Menu Zavřít

Další vesmírní turisté či Starship na orbitu. Soukromý sektor bude svoji pozici v oblasti kosmonautiky upevňovat i letos

12. 1. 2022
Autor: SpaceX
  • Také letos mají soukromé společnosti naplánováno několik významných vesmírných projektů, jejichž realizaci ještě do nedávna zajišťovaly výhradně specializované vládní agentury typu NASA a spol.

  • Jednou z nejočekávanějších misí tohoto je blížící start systému Super Heavy Starship na oběžnou dráhu Země

  • Dočkat bychom se ale měli i dalších vesmírných turistů a pokračování programu dopravy profesionálních astronautů k ISS

Během loňského roku bylo lidstvo svědkem hned několika prvenství na poli dobývání vesmíru ze strany soukromých společností. Tím nejvýznamnějším z nich byla bezpochyby zářijová mise Inspiration4 firmy SpaceX miliardáře Elona Muska, v rámci níž se do kosmu vůbec poprvé v historii podívala čtveřice ryze amatérských astronautů vedených dobrodruhem a zámožným podnikatelem Jaredem Isaacmanem.

Ovšem ani rok letošní nebude v tomto ohledu na události nikterak chudý, ba naopak. Předpokládá se totiž, že v něm soukromý sektor bude nadále upevňovat své postavení na úkor vládních agentur a naváže na dosavadní úspěchy.

Největší vesmírná loď v dějinách

Tou neočekávanější misí nadcházejících jedenácti a půl měsíce je bezesporu dlouho plánovaný start rakety Starship, respektive její dosažení oběžné dráhy Země. Přestože toto plavidlo, které má jednoho dne dopravit člověka až na Mars, se od povrchu naší planety již nejednou odlepilo, pravda je taková, že v žádné z dosud provedených zkoušek se nedostalo dál než do výšky nějakých 10 kilometrů. A právě to by se mělo již relativně brzy změnit.

Saturn V, raketoplány a příště i Starship. Muskova SpaceX se znovu pustila do rekonstrukce legendární plošiny LC 39A
Přečtěte si také:

Saturn V, raketoplány a příště i Starship. Muskova SpaceX se znovu pustila do rekonstrukce legendární plošiny LC 39A

Dřívější zprávy naznačovaly, že k několikrát odloženému startu šestimotorové lodi, která bude pro účely této mise ,nasazena‘ na nosič Super Heavy, by mělo dojít během prvních dvou měsíců tohoto roku. Nedávno však americký civilní letecký úřad (FAA), jenž musí takovéto projekty posvětit, informoval o skutečnosti, že posuzování dopadu letu systému Super Heavy Starship – nejvyšší rakety v historii -, na životní prostředí bude probíhat nejméně do konce února. Píše o tom web CNN. A dokud jej nevydá, nezbývá Elonu Muskovi a všem jeho fanouškům nic než trpělivě vyčkávat.

Doprava astronautů na ISS

Také v letošním roce bude pokračovat úspěšná spolupráce mezi americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) a soukromou společností SpaceX v oblasti dopravy profesionálních astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a zpět.

První posádku sem v útrobách plavidla Crew Dragon 2 bezpečně dostala Muskova firma před necelými dvěma lety, přičemž od té doby stihla tento počin bez větších problémů zopakovat hned dvakrát – naposledy pak loni v listopadu. A ani letos se v NASA (a ostatních spřátelených agenturách) bez její výpomoci neobejdou. Další start lodi se čtyřčlenným týmem astronautů je v tuto chvíli naplánován na 15. dubna, přičemž ten samý měsíc by pak Crew Dragon měl zpět na Zem dopravit jejich předchůdce.

Přetahovaná miliardářů

Elon Musk, toho času nejbohatší člověk planety, respektive jeho kosmická společnost fušují přirozeně i do odvětví vesmírné turistiky. Na rozdíl od předchozích případů zde však čelí přeci jen o něco významnější konkurenci. A to v podobě firem Blue Origin a Virgin Galactic miliardářů Jeffa Bezose a sira Richarda Bransona.

Oba dva se loni v červenci do vesmíru na palubách vlastních lodí sami podívali (ačkoliv v případě druhého jmenovaného se o tom vzhledem k dosažené výšce vedou dodnes jisté spory) a oba dva se o své zážitky hodlají podělit s tisícovkami dalších nadšenců, kteří neváhají utratit v přepočtu miliony korun za několikaminutový výlet ‚ke hvězdám‘.

Pozdě, zato výš a s rekordem. Po Bransonovi si zaletěl do kosmu i Bezos, spolu s nejstarším i nejmladším astronautem v historii
Přečtěte si také:

Pozdě, zato výš a s rekordem. Po Bransonovi si zaletěl do kosmu i Bezos, spolu s nejstarším i nejmladším astronautem v historii

Jenže zatímco s Bezosovou společností se od onoho okamžiku podíval do vesmíru třeba i legendární kapitán Jim Kirk, totiž jeho seriálový představitel William Shather, přičemž další lety s turisty či čestnými hosty by měly následovat i letos (třebaže dosud žádný nebyl definitivně potvrzen), na straně Virginu je situace o něco komplikovanější. Bransonův let se totiž, jak vyšlo zpětně najevo, neobešel zcela bez problémů, v důsledku čehož jeho flotilu FAA na nějaký čas uzemnil. Aktuálně má sice společnost výlety do kosmu znovu povolené, kvůli probíhající modernizaci jejích plavidel s nimi však opětovně nezačne dříve než ve třetím letošním čtvrtletí.

MM25_AI

Několikrát zmíněná SpaceX je v tomto ohledu o poznání dál a již na konec února chystá ve spolupráci se společností Axiom historicky první misi, v rámci níž dopraví čtveřici turistů (z nichž jeden je bývalým astronautem NASA) přímo až na ISS. Zde by měli pobýt celých osm dní, během kterých provedou i několik vědeckých experimentů.

  • Našli jste v článku chybu?