Vítězem tendru státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva pro léta 2018 až 2022 je firma Uniles ze skupiny Agrofert. Firma Uniles v tendru 2018+ podala nejlepší cenovou nabídku na deseti z 52 soutěžených jednotek a má tak šanci získat deset kontraktů.
Výsledky tendrů ve středu zveřejnil generální ředitel LČR Daniel Szórád.
Druhou nejúspěšnější firmou v tendru 2018+ se stala Lesní společnost Ledeč nad Sázavou, která dala nejlepší cenovou nabídku na devíti jednotkách. Třetí se umístila Kloboucká lesní s pěti jednotkami, za ní skončila firma JACER-CZ se čtyřmi jednotkami a dále se umístily firmy DŘEVO-MÁLEK a Stora Enso Wood Products Ždírec, každá se třemi jednotkami. Alespoň jednu zakázku by mohlo mít 21 z 31 přihlášených firem, loni to po zveřejnění předběžných výsledků tendru 2017+ bylo 13 firem z 36 přihlášených.
Státní podnik nyní bude podané nabídky hodnotit, a to i po stránce nabídnuté ceny. „V případě mimořádně nevýhodné nabídky pro Lesy ČR může být zakázka na danou soutěžní jednotku zrušena,“ uvedl Szórád. Při zrušení tendru by se soutěž na jednotce opakovala.
Odhadovaná hodnota tendru 2018+ je 2,8 miliardy korun, objem dřeva k těžbě je 5,1 milionu metrů krychlových. O zakázky se ucházelo 31 firem po 36 loni v tendru 2017+. Alespoň jednu zakázku by mohlo mít 21 firem, loni to bylo 13 firem. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi, tendry se týkají zhruba pětiny území a práce jsou na pět let.
Nejsem populista, kvůli EET mě lidé nenávidí. Babiš rozmlouval Němcům srovnání s Orbánem
Tendry podnik vypsal v červenci a původně měl obálky začít otevírat již 5. září. Posunutí termínu na dnešek podnik zdůvodnil rozkolísanou situací na trhu se dřevem, kdy jsou jeho ceny kvůli kůrovcovým a větrným kalamitám pod velkým tlakem. Podnik chtěl potenciálním zájemcům umožnit, aby mohli v nabídkách lépe stanovit ceny dříví, z nichž se pak vychází po celou dobu pětiletého kontraktu.
Z 52 jednotek se u 29 soutěží o takzvanou komplexní zakázku. Vítěz tendru dělá pěstební práce i těžbu a se dřevem následně obchoduje. Komplexní zakázka o odhadovaném objemu 2,3 miliardy korun je nejhodnotnější a firmy o ni mají největší zájem. To se potvrdilo i letos, kdy nabídku do komplexní zakázky podalo 26 firem.
U deseti jednotek se soutěží o zakázku na těžbu s prodejem dřeva v hodnotě prací 152 milionů korun a u 13 jednotek jde o soutěž pouze na pěstební práce v hodnotě 337 milionů korun. Zájemci se mohou rozhodnout, zda nabídku podají na všechny územní jednotky nebo jen na některé.
Lesy ČR většinu prací v lesích i prodej dřeva zadávají soukromým firmám prostřednictvím každoročních pětiletých tendrů zhruba pro pětinu území. Pro LČR je tento systém zadávání zakázek zdrojem miliardových zisků.
V loňském tendru 2017+ vítězná firma Petra a s ní propojená společnost T.E.P. HOLZ uzavřely 13 kontraktů. Firma Uniles uspěla na deseti jednotkách a Progles na šesti.
Firmy vypověděly Lesům ČR tři čtvrtiny zakázek |
---|
(LČR) dostal od lesnických firem kvůli kalamitě a krizi na trhu se dřevem výpověď ze 76 procent kontraktů na lesnické práce, prodej dřeva a těžbu. Z celkem 127 dotčených územních jednotek ke konci letošního roku skončí smlouvy na 96. Státní podnik na jednotky s ukončenou smlouvou vypíše nové soutěže, řekl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. Možnost ukončit smlouvy předčasně dohodou firmám nabídl sám státní podnik. Učinil tak na základě usnesení vlády z 25. září. Firmy nyní ve státních lesích pracují na základě pětiletých tendrů, které jsou každý rok vypisovány na pětinu území Lesů ČR. Každoroční hodnota tendrů je v souhrnu v miliardách korun. |
Přečtěte si také: