Vládním kamenem úrazu se stala Hana Marvanová Poslanecká sněmovna rozdílem jednoho hlasu zamítla vládní návrh na úpravu daní. Schválila pouze některé škrty ve výdajové stránce rozpočtu. Špidlův kabinet se však zatím nevzdává.
Vládním kamenem úrazu se stala Hana Marvanová
Poslanecká sněmovna rozdílem jednoho hlasu zamítla vládní návrh na úpravu daní. Schválila pouze některé škrty ve výdajové stránce rozpočtu. Špidlův kabinet se však zatím nevzdává.
Až do poslední chvíle nebylo jasné, jak se při hlasování o vládním daňovém balíčku zachová místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Hana Marvanová (US-DEU). Ta totiž kvůli nepřítomnému poslanci ČSSD Janu Kavanovi, který řídil jednání Valného shromáždění OSN, byla oním pověstným jazýčkem na vahách. Marvanová nakonec hlasovala proti změnám daňových zákonů, které se projednávaly v jednom balíku a ve stavu legislativní nouze. Podle předsedy ODS Václava Klause ukázalo hlasování v Poslanecké sněmovně, že chce-li kabinet prosadit své návrhy, měl by jednat i s opozičními stranami. „Způsob jednání vlády ukázal, že bude muset svůj přístup přehodnotit.“ Obdobně hodnotila neúspěch kabinetu i Marvanová. „Vláda by se v žádném případě neměla odvolávat na nouzovou situaci, zvláště když soubor daňových zákonů neodpovídal krizovému stavu.“ Ještě před hlasováním se spekulovalo o tom, že Marvanové straničtí kolegové z Unie svobody dokonce vyhrožovali odvoláním z funkce, pokud zákon nepodpoří. „Seděl jsem poměrně blízko dramatického nátlaku na poslankyni Marvanovou,“ řekl například předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý. Jediné, co sněmovna nakonec byla schopna schválit, jsou škrty v rozpočtu, jež by se měly týkat mezd státních zaměstnanců a platů ústavních činitelů, omezení dávek v nemocenské a posunutí nárokového příspěvku pro sociální zařízení až na rok 2004. Pro vládní koalici byl boj o balík zákonů další zatěžkávací zkouškou její stability. Vzápětí po hlasování se proto objevily spekulace o možných důsledcích pro spolupráci celého kabinetu. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda hovořil bez bližšího upřesnění o rekonstrukci vlády a ani další lidovečtí poslanci se netajili svými pochybnostmi o účelnosti setrvání ministrů za Unii svobody ve vládě. Kabinet se chystá předložit daňové zákony ještě jednou. Není však jisté, zda sněmovna v takovém případě opět kývne na stav legislativní nouze. A pokud ne, nestihnou zákon včas projednat obě komory českého parlamentu, a vláda nebude moci počítat se zvýšenými příjmy v rozpočtu na příští rok.
Ani přesvědčování lidovců, ani tvrdý nátlak stranických kolegů z Unie svobody s Hanou Marvanovou nepohnuly. Hlasovala proti vládou navrhovaným změnám daní.
FOTO: ČTK