České radiokomunikace
Personální vichřice, která z představenstva Českých radiokomunikací smetla téměř celé vedení podniku, má zřejmě jeden jediný účel. Donutit telekomunikační společnost TeleDanmark, aby udělala čelem vzad a odešla z ČR.
Dosud státní firma má před sebou slibnou budoucnost. Po otevření trhu je předurčena konkurovat Telecomu. Bez strategického partnera to ale nepůjde a o to, kdo jím bude, se tvrdě licituje. Ve hře jsou právě Dánové.
Přesněji řečeno, dánská firma by měla odejít z joint-venture s Českými radiokomunikacemi, který založila loni v lednu (EURO 14/1999). A to je prakticky totéž jako odejít z ČR. Jelikož stále není oficiálně schválena rámcová smlouva, je společný podnik Contactel financován z překlenovacích úvěrů, jdoucích už do desítek milionů. Tak není možné pokračovat donekonečna, i měsíc odkladů může znamenat, že podnik vyhlásí bankrot. Možná s touto hrozbou ovšem ministerstvo dopravy a spojů počítá. Podle důvěrných zdrojů chce totiž Dány donutit ke změně rámcové smlouvy.
Oba partneři mají na základě dohodnutých pravidel v joint -venture stejný podíl. Ten by se ale měl změnit na 49 ku 50 procentům ve prospěch Českých radiokomunikací. A další podmínkou, na niž by měl TeleDanmark přistoupit, je dovolba dalších dvou členů představenstva, pověřence Českých radiokomunikací pro marketing Jana Pecha a člena představenstva Asociace kabelových televizí Václava Kamenného. Z informací týdeníku EURO ovšem vyplývá, že jsou to osoby natolik sporné, že se zástupci státu na řádné valné hromadě 22. června jejich jména neodvážili oznámit. Nicméně po valné hromadě se křesla v představenstvu rozrostla z pěti na devět. A dvě zůstala zatím neobsazena.
Náměstkyně ministra dopravy a spojů Marcela Gürlichová vysvětluje změny ve statutárních orgánech podniku tím, že se přechází na standardní model, v němž je management společnosti oddělen od představenstva. Takže ho, až na dosavadního předsedu a generálního ředitele Miroslava Čuřína, skutečně muselo opustit téměř celé vedení. Rozšíření křesel pak obhajuje tím, že lépe odpovídá podílu jednotlivých akcionářů.
Pikantní na celém divadle je, že Fond národního majetku, který zastupuje stát, ještě v den konání valné hromady nevěděl, koho vlastně do nového představenstva navrhne, a jisté nebylo ani to, zda společnost TeleDanmark - druhý největší akcionář (20,8 procenta akcií) - obsadí v představenstvu alespoň dvě místa. Maličkostí už je, že na přípravě valné hromady pracovala pouze česká strana a o uvažovaných změnách v managementu nikdo strategického partnera neinformoval. Dosavadní výměna ovšem není posledním dějstvím, katarze se nekoná. Podle původních představ měla valná hromada schválit rámcovou smlouvu s Dány, nakonec se ale soustředila jen na personální problémy, zástupce Fondu národního majetku pak požadoval, aby se založení Contactelu znovu prozkoumalo. Další kolo průtahů je nasnadě. Společný podnik vznikl letos v lednu, smlouva prošla právním auditem, souhlas s ní vyslovila dozorčí rada Českých radiokomunikací i Fond národního majetku. Pak zasáhlo ministerstvo dopravy a spojů - na úřad přišel anonymní podnět zpochybňující kvalitu technických dodatků smlouvy a začal se zkoumat (EURO 23/1999). Začátkem června se Peltrámův resort nechal slyšet, že vším se znovu bude zabývat také představenstvo radiokomunikací, a právě ono musí smlouvu podepsat. Následovala červnová valná hromada. A firma představenstvo má a nemá. Předseda výkonného výboru FNM Michal Hrubý se nechal slyšet, že v neúplné podobě nemůže rozhodovat. Nejprve je potřeba kooptovat další dva členy, patrně osoby, o nichž se na valné hromadě raději nahlas nemluvilo. Nové stanovy však podle výkladů některých právních expertů kooptaci vůbec neumožňují, a tudíž by se musela svolat mimořádná valná hromada. České radiokomunikace možná znovu budou hledat strategického partnera.