Menu Zavřít

DÁNOVÉ MAJÍ SVÉ JISTÉ

3. 8. 2001
Autor: Euro.cz

S domácími investory se příliš nepočítá

Výběr koordinátora a poradce na privatizaci Českých radiokomunikací (ČRa) se obešel bez překvapení. V souladu s obecným očekáváním a doporučením výběrové komise (EURO 44/1999) vláda minulý týden z osmi poradenských firem, které se zúčastnily výběrového řízení, vyhlásila za vítěze společnost ABN Amro Rotschild. Ta by měla brzy podepsat smlouvu s vyhlašovatelem soutěže, Fondem národní ho majetku, v níž budou doladěny detailní podmínky.

Rotschild zatím neví.

Mluvčí české pobočky ABN Amro Oldřich Kračmer prozatím nechtěl ani naznačit, s jakou strategií prodeje 51 procent akcií druhé největší domácí telekomunikační společnosti hodlá ABN Amro Rotschild přijít. „Dokud nebude podepsaná smlouva, tak bližší informace nebudeme poskytovat. Všechny analýzy a strategie se připravují v londýnském sídle ABN Amro Rotschild, uvedl. Prý není ještě ani rozhodnuto, na kterých trzích budou akcie umístěny a v jakých balících budou prodávány.

Sdílnější v tomto směru byl Igor Fojtík, ředitel odboru privatizace zdravotnictví a průmyslu na ministerstvu financí. Fojtík, jenž je i členem dozorčí rady Českých radiokomunikací a byl v komisi, která koordinátora vybírala, pov ažuje za pravděpodobné, že koordinátorovi bude dán Fondem národního majetku poměrně velký prostor k hledání nejvýhodnější alternativy. „Počítáme však s tím, že většina akcií bude umístěna na zahraničních trzích, pravděpodobně nejen londýnském, ale i newyorském. Přestože bylo v podmínkách tendru výslovně uvedeno, že cílem privatizace je kromě jiného i „podpora českého kapitálového trhu a možnost zapojení individuálních českých investorů do privatiz ace , podle vyjádření Fojtíka by žádná striktní podmínka, která by umístění akcií na domácím trhu nařizovala, ve smlouvě být neměla.

Skutečnost, že většina cenných papírů má směřovat do zahraničí, by také měla vyloučit vliv nynějších výkyvů domácího trhu na celkový výnos privatizace radiokomunikací. Stále se údajně počítá se zhruba 20 miliardami korun. V materiálu o postupu privatizace podniků vlastněných státem, kterým se 1. listopadu zabývala vláda, se hovoří o minimálně 18 miliardách korun (EURO 45/1999).

Pokud se nic závažného nepřihodí, je již téměř jisté, že z 51procentního balíku akcií celých 13,2 procenta získá dánský TeleDanmark, a doplní tak svůj stávající podíl na blokační minoritu 34 procent. Igor Fojtík z ministerstva financí řík á, že je to v souladu s usnesením vlády z července letošního roku, respektive s důvodovou zprávou k tomuto usnesení, kde se o dalším prodeji Dánům výslovně hovoří. „Muselo by se stát něco neočekávaného, aby toto usnesení byl o změněno. TeleDanmark bude nucen akceptovat cenu generovanou trhem. Zbylých 37,8 procenta akcií Českých radiokomunikací bude podle Fojtíka zřejmě rozprodáno portfoliovým investorům. Prodej se má uskutečnit v první polovině příštího roku.

Pochyby nad vítězem.

Mezi českými makléři však vítěz soutěže ABN Amro vyvolává určitě pochybnosti. Podle zástupců některých brokerských domů, kteří si nepřáli být zveřejněni, je jmenování ABN Amro střetem zájmů. Kromě toho, že je poradcem pro privatizaci Českých radiokomunikací, je totiž také jejich market makerem. To je tvůrce trhu, který působí v rámci obchodního systému pražské burzy SPAD (systém pro podporu obchodů s akciemi a dluhopisy) a jehož úkolem je nabízet a prodávat určitý cenný papír, a tím udržovat jeho likviditu.

Právě v této souvislosti se v kuloárech hovoří o tom, že uvedená společnost byla v posledních týdnech na trhu velmi aktivní a prodávala akcie Českých radiokomunikací ve větších objemech s cílem snížit jejich cenu na nižší úroveň pro případného zájemce vybraného v privatizaci. Spekulace některých brokerů jdou dokonce tak daleko, že se domnívají, že cena je stahována právě pro dánský TeleDanmark.

Makléřům přitom vadí ještě jedna skutečnost: ABN Amro může tahat cenu pro budoucího privatizačního partnera směrem dolů, jako poradce najatý českou vládou by se však měla podle nich snažit prodat 51procentní balík pro stát za co nej výhodnější cenu.

WT100

Jsou to samozřejmě jen spekulace, které je těžké prokázat, nicméně faktem zůstává, že cena Českých radiokomunikací klesla ze zářijových 1300 korun na současných 1080 korun. A to v době, kdy se již delší dobu hovoří o Českých radiokomunikacích jako o jednom z nejlepších tuzemských cenných papírů, srovnávaných třeba s SPT Telecom. Přestože akcie tohoto podniku, který je na tom podle mnohých ohledně privatizace či hospodářských výsledků podobně jako radio komunikace, vzrostly za poslední měsíce ze 480 na 520 korun, radiokomunikace padají a v těchto dnech stagnují či mírně posilují.

Oldřich Kračmer tyto spekulace odmítá. „Nejsme jediným market makerem Českých radiokomunikaci, který se tendru účastnil, říká. „Naše banka neprodávala větší balík akcií radiokomunikací za poslední dva měsíce. Naopak je kupujeme, a tím spíše přispíváme k udržení jejich ceny. Můžeme naopak doporučit, ať je ostatní také nakupují, jejich cena je nyní n ízká. V ABN Amro tak jako ve všech předních světových bankách existuje a funguje čínská zeď, která zamezuje konfliktu zájmů tohoto typu, dodává Kračmer.

  • Našli jste v článku chybu?