Přesně za dva měsíce vstupujeme do EU. Přinášíme první díl seriálu o daňových, penzijních a bankovních systémech jejích členských států, o poměrech na trhu práce a investičních možnostech.Daňová soustava, penzijní systém či bankovnictví Belgie rozhodně stojí za bližší nahlédnutí.
Nejvyšší zdanění práce mají v Belgii
Přesně za dva měsíce vstupujeme do EU. Přinášíme první díl seriálu o daňových, penzijních a bankovních systémech jejích členských států, o poměrech na trhu práce a investičních možnostech.
Daňová soustava, penzijní systém či bankovnictví Belgie rozhodně stojí za bližší nahlédnutí. V zemi existují samozřejmě různé druhy daní, my si vyjmenujeme pouze ty nejdůležitější, které se dotýkají téměř všech občanů a přinášejí do státní pokladny nejvíce peněžních prostředků. Daňový systém je velmi komplikovaný, neboť existují čtyři úrovně státní správy (národní, regionální, provinční a komunální). Proto si můžeme daně rozdělit do tří skupin: federální daně (DPH, daně z příjmu, spotřební, registrační či dědická) místní daně (daně na ochranu životního prostředí, za užívání energie) modifikované daně (dohody o zamezení dvojího zdanění)
Daně z příjmů V minulých letech zahájili v Belgii reformu, která se plně promítne v letošním roce. Jejím základním kamenem bylo snížení daňového zatížení z pracovní činnosti, zrovnoprávnění manželských párů a párů žijících ve volném svazku, zvýšení daňových odpočtů na vyživované děti a zavedení ekologických opatření - daňové zvýhodnění ekologických výrobků. Belgie má nejvyšší zdanění práce ze všech členských zemí Evropské unie (maximální výše daně z příjmu fyzických osob může dosahovat až 70 procent - průměr v zemích EU je okolo 55 procent). Reforma snižuje toto zdanění na 50 procent. Minimální zdanění fyzických osob tedy je 25 procent a maximální 50 procent. Příspěvky na sociální zabezpečení (součet odvodu zaměstnavatele i zaměstnance) činí v Belgii 47 procent. Reforma snížila zdanění společností ze 40 na 34 procenta. Země tak reagovala na snížení daní v sousedních státech - Nizozemsku a Německu. Malé a střední podniky, které zdaňují zisk do 322 500 eur, platí od roku 2003 nižší daň (vláda snížila tarif z 29 na 25 procent). V Belgii existuje v současné době okolo 295 tisíc podniků, z toho 185 tisíc jsou malé a střední podniky. Minimální zdanění právnických osob tedy v Belgii činí 25 procent a maximální 34 procenta. DPH, Bankovní systém a burza Šestá směrnice EU stanoví, že základní sazba daně z přidané hodnoty nesmí být nižší než 15 procent. Členské státy jsou ale oprávněny uplatňovat na vybrané zboží a služby sníženou sazbu daně. V Belgii je základní sazba DPH na úrovni 21 procent a snížená činí šest procent. Vedle centrální emisní banky BNB tvoří belgickou bankovní soustavu velký počet soukromých bank a spořitelen často kapitálově spojených s pojišťovacím sektorem. V souladu s vývojem ve světě dochází ke koncentraci bank. Čtyři nejvýznamnější obchodní banky v Belgii (Fortis Banque, Bank Bruxelles Lambert, KBC Bank a Dexia Bank) ovládají 70 procent sektoru. Koncem března 2000 byla uzavřena dohoda mezi burzami v Paříži, Amsterodamu a Bruselu o fúzi. Nově vzniklá burza (podle nizozemského práva) nese jméno Euronext. Pracovní doba a penze
Pracovní doba je každoročně předmětem jednání mezi odbory a zaměstnavateli. Průměrný počet hodin odpracovaných na plný úvazek činí 38,5 týdně, na zkrácený úvazek 22,5 hodiny týdně. Stále se zvyšuje počet zaměstnanců, kteří pracují na částečný pracovní úvazek (ženy už 38 procent, muži zatím šest procent). Státní penze jsou poměrně velkorysé. Nárok na plnou penzi lze uplatňovat při dosažení věku 65 let. Rodinná penze dosahuje 75 procent průměrného platu za odpracovanou dobu. Penze jednotlivce činí 60 procent. Kolektivní smlouvy mohou zajišťovat dřívější odchod do důchodu. Díky dosti velkorysému penzijnímu zajištění státem se nestátní penzijní plány nerozvinuly na stejnou úroveň jako v jiných evropských státech.
Pozor na byrokracii
Regiony svými investičními pobídkami upřednostňují investice spojené se zaváděním progresivních technologií, ekologicky šetrné a vytvářející co nejvíce pracovních příležitostí. Podporují se investice do malých firem v oboru IT, pro které je sníženo daňové zatížení. Politická rizika investování v Belgii neexistují. Federální a regionální vlády poskytují v některých případech nadstandardní investiční pobídky. Komerční rizika investování jsou obdobná jako v ostatních vyspělých zemích světa. Zahraniční podnikatelé si ovšem stěžují na vysoké sociální dávky, zvyšující se vměšování vlád do podnikatelské činnosti, zdlouhavé jednání se státními úřady (vyřízení potřebných povolení trvá několik měsíců), vysoké poplatky a daně spojené s ochranou životního prostředí.