Menu Zavřít

Daruji ovci, zn. bez porážky. Stáda australských farmářů vyrostla do neúnosných kapacit, zpracovatelé masa hlásí plno

30. 11. 2023
Doba čtení: 2 minuty
Autor: Depositphotos
  • Před třemi lety měla Austrálie nejméně ovcí za posledních sto let, nyní jich má naopak nejvíce od roku 2007. Jejich přemnožení se odráží na cenách skopového, které za poslední rok klesly o 70 procent
  • Aby se farmáři vyhnuli zbytečným porážkám dobytka, snaží se nadbytečné ovce udat alespoň zdarma, zpracovatelé masa totiž hlásí plné kapacity
  • Chovatelům dobytka aktuálně nenahrává ani předpověď suchého a horkého počasí. Kvůli nedostatku trávy si za krmivo pro velká stáda pravděpodobně výrazněji připlatí

Kam za levným skopovým? Jednoznačně do Austrálie. Tamní ceny klesly během jediného roku o 70 procent na 1,2 dolaru (necelých 27 korun) za kilogram. Farmáři totiž bojují se silným nadbytkem ovcí, které tak jejich majitelé začali rozdávat zdarma.

„Austrálie měla za posledních pár let několik velmi dobrých sezón, což znamená, že stádo ovcí dosáhlo 78,75 milionu kusů – nejvíce od roku 2007,“ uvádí pro CNBC Tim Jackson, globální dodavatelský analytik nezávislé společnosti Meat & Livestock Australia (MLA), jež se zabývá regulací standardů pro hospodaření s masem a hospodářskými zvířaty na australských i mezinárodních trzích.

Jednoduše chytré zemědělství. Český startup Agdata pomáhá farmářům i obcím šetřit pomocí digitalizace
Přečtěte si také:

Jednoduše chytré zemědělství. Český startup Agdata pomáhá farmářům i obcím šetřit pomocí digitalizace

Rozmnožování dobytka napomohly zejména poslední tři roky, které se minimálně ve státech, jako je Nový Jižní Wales a Victoria, nesly ve znamení nadprůměrných srážek. Ty podpořily růst trávy vhodné pro krmení ovcí. „Čím více pršelo a čím déle se trh držel v dobré kondici, tím spíše si chovatelé chtěli ponechat ovce, které by jinak vyřadili. V důsledku toho jejich počty nadále rostly,“ podotýká předseda organizace Sheep Producers Andrew Spencer.

Nejprve málo, teď zas moc

Místo toho, aby farmáři nadbytečné ovce vykrmovali a posílali na jatka a trhy, dobytek si ze strachu z budoucího nedostatku ponechávali. Jejich zisky tak v důsledku toho začaly klesat, přičemž nyní se zvířata mnohdy nedaří udat ani zdarma. 

Podle expertů z MLA je ovcí v Austrálii aktuálně o 23 procent více než v roce 2020, kdy se země naopak potýkala se stoletým minimem. Právě v této době vystřelily ceny skopového do rekordních výšin. Nynější pokles navíc zhoršuje fakt, že naopak výdaje na krmení pro změnu skokově narostly, a to kvůli komplikovanému počasí, jež je oproti posledním třem rokům výrazně sušší. Nedostatek vody se rekordním způsobem projevil už v září a zdá se, že jen tak polevit nehodlá.

První, ale jen napůl. Melbourne je nové největší město Austrálie, po 100 letech díky ,formalitě‘ předstihlo Sydney
Přečtěte si také:

První, ale jen napůl. Melbourne je nové největší město Austrálie, po 100 letech díky ,formalitě‘ předstihlo Sydney

Pod tímto tlakem se farmáři obvykle uchylují k redukci dobytka, který posílají na jatka. Jenže aby toho nebylo málo, i zde vyvstává problém – zpracovatelé masa nemají dostatečnou kapacitu. Zvýšená poptávka po jejich službách totiž přišla ve stejnou dobu jako nedostatek pracovních sil.

MM25_AI

Vzhledem k tomu, že je Austrálie předním světovým producentem a vývozcem skopového, vyvíjí nadměrná nabídka tlak na snížení globálních velkoobchodních cen. Množství exportováno masa, které je nyní v oběhu, bylo v říjnu rekordní, a tak odborníci očekávají, že jeho ceny budou klesat nejen u protinožců, ale i za oceánem. A to stále výrazněji.  

Steve McGuire, viceprezident agrokulturní advokátní skupiny WAFarmers, každopádně radí, aby si zákazníci na nižší ceny příliš nezvykali. Někteří farmáři totiž uvedli, že své ovce nebudou nechávat připouštět, čímž by tak podle něj mohla země velmi rychle namísto nadbytku skopového čelit naopak jeho nedostatku. 

  • Našli jste v článku chybu?