S ústupem konvenčních paliv v energetice řeší vlastníci elektráren palčivou otázku: co s vyřazenými zařízeními dělat? V Itálii je nechtějí rozebírat, ale přetvořit pro jiné využití. O některé tamní elektrárny má zájem americký internetový prodejce Amazon.
Největší energetická společnost v Itálii Enel přechází po vzoru dalších evropských zemí k obnovitelné energii. Plánuje uzavřít 22 uhelných a plynových elektráren o celkovém výkonu 13 gigawattů. Vyřazená zařízení se podle plánů společnosti mají proměnit na nákupní, zdravotnická či technologická centra, uvádí agentura Bloomberg.
O některé z elektráren má zájem americký Amazon, o čemž s italskou stranou již údajně jedná. Zařízení hodlá využívat jako datová centra.
„Vyhlídky spatřujeme v logistice,“ říká Enrico Viale z Enelu. „Všechny elektrárny jsou napojeny na vodu, rozvodnou síť i na data. Řada z nich má logistické spojení, mnoho jich je na pobřeží a některé mají přístavní mola.“ Amazon je společností, která potřebuje mnoho energie k provozu svých datových operací.
Itálie není v tomto ohledu osamocená. Využití pro vyřazené elektrárny na konvenční paliva hledá mnoho zemí. V USA se blíží „důchodu“ 236 zařízení, Velká Británie chce uzavřít všechny své uhelné elektrárny do roku 2025, dokonce i Čína hodlá kvůli smogu uzamknout některé elektrárny v hustě obydlených oblastech.
Někde nachází společnosti další průmyslové využití, například jako úložiště energie. Jen v některých případech se vyřazené kapacity mění v něco úplně jiného. V Londýně se nachází na místě bývalé elektrárny galerie Tate Modern, která byla otevřena v roce 2000, téměř dvacet let po ukončení provozu. Také v Šanghaji se nachází muzeum Power Station of Art na místě bývalé elektrárny.