KAŽDÝ POČÍTAČ, AŽ NA VELMI VZÁCNÉ VÝJIMKY, OBSAHUJE UNIKÁTNÍ DATA, JEJICHŽ ZTRÁTA BY MOHLA MAJITELI ZPŮSOBIT VÍC NEŽ JEN VRÁSKY NA ČELE. NAPRAVIT ŠKODU NEPOMŮŽE ŽÁDNÉ POJIŠTĚNÍ, JENOM PRAVIDELNÉ VYTVÁŘENÍ ZÁLOŽNÍCH KOPIÍ.
Zálohování je účinnou prevencí počítačových katastrof
Kdo se někdy hluboce zamyslí nad otázkou, co má v jeho PC největší cenu, dojde k překvapivému závěru. Není to supevýkonný hardware nebo programy. Nejvíc bolestivá by zaručeně byla ztráta vlastních souborů, adresářů a databází. Žádný přístroj včetně osobního počítače není absolutně dokonalý a odolný vůči závadám, poruchám a haváriím. Ale zatímco nepojízdné auto lze s klidným svědomím odtáhnout do servisu a zapomenout na něj až do uhrazení účtu za opravu, s počítači je to jiné. Je paradoxem života, že většina jednotlivců i firem se o zálohování začne zajímat až ve chvíli, kdy poprvé přijde o existenčně důležité soubory.
VYVOLENÉ BITY
Prvním krokem k myšlení „na zadní kolečka“ je rozvaha, co všechno bude nezbytné zálohovat. Na určení neexistuje žádný exaktní postup, stačí jenom trocha fantazie. Představte si, že se váš(e) počítač(e) nebo dokonce server náhle vypařil někam do jiné dimenze. Co z jeho obsahu s klidným svědomím oželíte, co už by byl trochu problém a co má zásadní strategický význam? Na myšlenku, že budete pro jistotu kopírovat kompletně celý obsah počítače, je lépe rovnou zapomenout. Při současných velikostech pevných disků v řádu desítek gigabajtů je to vysoce neefektivní postup, navíc časově i finančně náročný s ohledem na kapacitu zálohovacích médií.
OD DISKETY PO PÁSKU
Na objemu dat vybraných k zálohování záleží důležitá volba druhu médií, na která budeme data kopírovat. V nejjednodušším případě vystačíme s disketou nebo externí USB pamětí, ale většinou bude třeba sáhnout po kapacitnějších nosičích. Nejdostupnějším řešením jsou zapisovací nebo přepisovací disky CD a DVD, na ty druhé se vejdou zhruba 4 GB souborů a to by mohlo být pro běžné PC dostačující. Pro ještě větší objemy třeba sáhnout po speciálních mechanikách s ukládáním dat na magnetické pásky. Velcí výrobci PC hardwaru si prosadili na trhu několik různých standardů, takže konkrétní výběr bude záviset spíš na nabídce dodavatelů.
AUTOMAT NEZAPOMÍNÁ
Ruku na srdce, zálohování dat není zrovna ta nejzábavnější činnost. Navíc „lidský faktor“ za klávesnicí má přirozenou tendenci zapomínat nebo nepříjemné činnosti odsouvat na pozdější dobu. Ovšem zálohování, které neprobíhá pravidelně, je prakticky žádné zálohování. Řešením jsou speciální zálohovací programy, které se v nastavené periodě samy připomenou s žádostí o vložení nebo výměnu média. Dokáží však ještě další triky. Například nemusíte pokaždé ručně zadávat, jaké adresáře a soubory chcete kopírovat, program si sám sáhne na určená místa a zazálohuje vše, co tam najde. U velkých objemů dat a kvalitnějšího softwaru je výhodou průběžná tzv. inkrementální záloha, kdy se zálohují vždy pouze soubory změněné od poslední akce a kompletní obsah se kopíruje třeba jen jednou za týden.