Brněnská společnost CleverFarm patří k těm šťastnějším – aktuální situace se jich napřímo nijak zásadně nedotkla, jen pozorují určitou zdrženlivost u potenciálních zákazníků, kteří váhají, zda je vhodný čas k investicím. Letos firma cílí na obrat přes 30 milionů korun a do budoucna má velké plány. Do roku 2025 chce dosáhnout obratu jedné miliardy korun a postupně zavádět své služby po celém světě. Jejich ambicí je stát se symbolem pokroku v moderním zemědělství.
CleverFarm se zaměřuje na udržitelné hospodaření a takový obraz zemědělství, který nebude zatěžovat životní prostředí. Spoluzakladatel společnosti Adam Zlotý (na titulním snímku) vše uvádí na příkladu farmáře, který na své farmě dělá posledních 50 let veškerá rozhodnutí na základě pouhého odhadu (stejně jako jeho předchůdci). Sice má hrubou představu o tom, že se věci jako klima, legislativa, ekonomické prostředí nebo cena komodit mohou měnit, ale přesně neví, do jaké míry.
„My tato data interpretujeme a převádíme do takové podoby, která farmářům třeba řekne, co musí udělat pro to, aby měl vyšší výnos. A tento nárůst není pouze nějaký zanedbatelný zlomek – ve všech případech jsme dokázali snížit náklady až o 30 % a produkci zvýšit,“ dodává.
Preciznost v každém kroku
Tento přístup je označován jako precizní zemědělství. Tyto údaje farmáři ve správný čas řeknou, co použít za prostředek, v jaké intenzitě a na jakém místě. Například pole o velikosti 50 hektarů představuje obrovský kus půdy, který bude ve většině případů vykazovat známky heterogenity, tedy rozdílný typ půdy, schopnost retence vláhy nebo dostupnost živin.
Tyto podmínky samozřejmě způsobí v různých částech rozdílný výnos. V CleverFarm rozdělí pole do několika zón a na základě naměřených dat zákazníkovi následně řeknou, v jaké části pozemku je například potřebné více hnojit, nebo kde je vhodné míru hnojiva snížit. Výsledkem je optimalizace – zemědělec použije méně vstupů a zároveň získá i výrazně vyšší výnos.
Jak zdůrazňuje Adam Zlotý, precizní zemědělství dělají precizní technologie a ty nevznikají přes noc na koleni. Tahounem portfolia CleverFarm jsou satelitní data, respektive způsob, jakým je dokážou dále využívat.
V roce 2017 a 2018 posbírali vzorky rostlin, u kterých vyhodnotili například obsah chlorofylu nebo obsah vody. Tyto údaje následně porovnali se satelitními snímky.
„A tady přichází naše unikum. Takto jsme dokázali vyvinout globální rostlinný model, který je použitelný kdekoliv na světě, a to pro jakoukoliv plodinu. S použitím umělé inteligence navíc neustále zlepšujeme naše výpočty, takže jsme rok po roce přesnější,“ popisuje Zlotý. Na vývoji služby se podílela i partnerská společnost Gisat, která data i zpracovává.
Další věcí je automatizace. Z běžné závlahy dokáže CleverFarm udělat inteligentní závlahu tím, že s pomocí senzorů získá data o vlhkosti a teplotě půdy a vzduchu a na základě těchto dat přizpůsobí míru užité vody. To vše zcela bezdrátově a za rozumnou cenu. Senzory jsou podle CleverFarm výborným a tichým společníkem, jakýmsi spícím informátorem, který se jednou za 30 minut probudí a pošle informaci o naměřené hodnotě. Takových „informátorů“ přitom používají celou řadu: od půdních senzorů, meteostanic, senzorů do posklizňových sadů a sil až po ty měřící ovlhčení listu.
Z nasnímaných údajů je možné predikovat výskyt chorob a škůdců a agronom s předstihem ví o tom, kdy a kde má aplikovat postřik. „Propojením satelitních dat a automatizace jsme schopni vytěžit informace o obsahu živin nebomnožství vody na povrchu i v kořenovém systému rostlin. Ty navíc dále porovnáváme s daty, která se týkají například srážkových úhrnů nebo výparnosti. Spojením satelitních snímků s inteligentními senzory tedy vzniká takový přístup k zemědělství, který lze bezesporu označit za ojedinělý,“ shrnuje Adam Zlotý.
Zemědělství se mění
V CleverFarm si za dobu jejich fungování všímají změn především v moderním přístupu k zemědělství. V posledních pěti letech začínají zemědělci uvažovat udržitelně a nebojí se používat inteligentní řešení. Zlotý věří, že za dalších pět let budeme v tomto ohledu zase o krok dál, i když v porovnání se zahraničím jsme přeci jenom o něco pozadu. Zejména v zemích bez dotační politiky je vyvíjen obrovský tlak na konkurenceschopnost a adaptace nových technologií je nejenom vyšší, ale především mnohonásobně rychlejší.
Společnost se primárně zaměřuje na větší zemědělské podniky, ale jejich technologie nalezly uplatnění i ve sklenících a foliovnících u ekologických zemědělců. Kromě zemědělství se zaměřují také na golfová nebo fotbalová hřiště a městské parky – Praha 2 v nich například používá jejich řešení inteligentních závlah. Menší zemědělci netvoří páteř CleverFarm, ale jsou v portfoliu a mají s nimi skvělé vztahy.
CleverFarm má za sebou také mnoho zajímavých zahraničních projektů. V Jižní Americe jejich technologie přinášejí úspornější zacházení s vodou. „Řešení je nasazeno například v třešňových sadech, kde za celý loňský rok napršelo pouze 16 mm vody. Pro srovnání, v Praze je dlouhodobý průměr cca 550 mm,“ upřesňuje Zlotý. V Argentině se zabývají efektivním zavlažováním a hnojením kukuřice, vojtěšky a sóji pod kruhovými závlahovými pivoty o průměru jeden kilometr. Zákazníkům v Súdánu nebo Keni zase pomáhají lépe hospodařit s vodou.
Adam Zlotý se v oblasti zemědělství pohybuje od raného dětství. Jeho otec byl agronom na farmě, kde s bratrem trávili podstatnou část jejich volného času a později si tam vydělávali na studium. U zemědělství pak oba skončili i po škole. Nejprve jako součást tvorby evropských půdních registrů, později v manažerských pozicích. Zlotý strávil patnáct let života vedením zemědělských projektů ve střední Evropě a na Blízkém Východě. Později přišel okamžik, kdy chtěl dělat věci po svém.
V průběhu kariéry si podle něj nešlo nevšimnout nevyužitého potenciálu celého odvětví, které by šlo navést k mnohonásobně vyšší efektivitě, a tak vznikla myšlenka na založení CleverFarm: s využitím moderních technologii a letitých zkušeností se zaměřit na takové problémy, jejichž řešení posune dál nejenom farmáře, ale především životní prostředí.