Menu Zavřít

David Klimeš: Ministerský rébus Bohuslava Sobotky

19. 11. 2013
Autor: Euro - Tomáš Novák

O vládních postech se prý ještě vůbec mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL nevyjednává. Tak to je zjevně nejvyšší čas se podívat, jaká jména se na ministerské posty ve stranách nejčastěji skloňují. A pravděpodobný premiér Bohuslav Sobotka z rýsující se sestavy nemůže být rozhodně šťastný.

Ke jmenování vysněného ministerského týmu Sobotkovi totiž stojí v cestě příliš mnoho překážek: vnitrostranická opozice, skoro stejně silná druhá koaliční strana a v neposlední řadě prezident. Jeden detail za všechno: ČSSD se léta připravovala na převzetí moci, post stínového ministra zemědělství zastával druhý nejmocnější muž strany a koho že nakonec ČSSD vyšle na jednání o zemědělství se stranou agrárního magnáta Andreje Babiše? Bývalého eurokomisaře pro sociální věci a stínového ministra životního prostředí Vladimíra Špidlu. To snad ne.

Vyroste nový Kalousek

Že strana vyhrála volby, se pozná nejen podle toho, že získá premiérský post. Aby dokázala efektivně vládnout, musí mít i ministerstvo financí. Miroslav Kalousek je snad dostatečně výmluvným příkladem z éry Mirka Topolánka a Petra Nečase. Sobotka na klíčový post chtěl dosadit Jana Mládka, ale to už je jen chimérou. Je jedno, zda ANO na post dosadí Andreje Babiše či tam pošle nějakého Babišova místodržícího ze stranické Rady ekonomických poradců.

 Jan Mládek Prosadit Jana Mládka na post ministra financí se ČSSD zřejmě nepodaří

ČSSD klíčový rezort prohrála. A je to vlastně ještě horší, než to měl Topolánek a Nečas s Kalouskem. Tehdy šlo o soupeření vůdců pravicových stran. Nyní levicovému premiérovi bude návrh státního rozpočtu připravovat pravicová strana přísahající na nezvyšování daní.

Zemanovi po vůli

Další ministerskou prohrou Sobotky může být eliminace nepřátel prezidenta Miloše Zemana v sociální demokracii. Nepočítaje samotného Sobotku, jde především o kandidáta na ministra spravedlnosti a Zemanova prezidentského protikandidáta Jiřího Dienstbiera a stínového ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka.

Sobotka oslabený rebelií rivala Michala Haška si nemůže dovolit riskovat zbytečnou válku o jména se Zemanem. Navíc plakátová hvězda z předvolební kampaně ANO Martin Stropnický by jistě radši spravoval mocnější ministerstvo zahraničí, než třeba jen rezort kultury. Sobotka bude muset asi smutně zamávat dalším svým věrným spojencům.

Chybějící rebelové

Tragický dopad na sestavování vlády má nejen výsledek voleb, ale i vnitrostranická rebelie. Sobotka se porážkou „haškovců“ připravil o klíčové kádry. Zemědělství by se ani omylem nemělo dostat pod vliv Agrofertu a Sobotka ho plánoval obsadit Haškem. Jenže nyní z nouze o zemědělské politice vyjednává Špidla a ČSSD se modlí, aby rezort chtěli alespoň lidovci, když sami na něj nemají lidi.

Bývalý 1. místopředseda ČSSD Michal Hašek bývalý předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc.  Michal Hašek a Jeroným Tejc zůstávají bez funkcí

Stejně tak by si ČSSD měla nárokovat mocné vnitro, jenže to by stínový ministr vnitra Jeroným Tejc nesměl být v klatbě. A aby měl Sobotka ještě svázanější ruce, naopak musí počítat s postem ministra dopravy pro Milana Chovance, který mu během vnitrostranické krize zachránil politický život.

Třetí výsledky voleb

Pro ČSSD se tak rýsuje ministerské zastoupení, které vůbec neodpovídá vítězství ve volbách. ANO získá finance a možná smění s ČSSD i rezort zahraničí za post předsedy Sněmovny pro Zaorálka. Lidovci asi získají obranu a zemědělství. A Sobotka bude rád, když někoho sežene na vnitro či průmysl.

Až Sobotka sestaví vládu, půjde vlastně o třetí oznámení výsledků voleb. Poprvé 26. října z překvapivých výsledků nebyl nikdo moudrý, kdo vlastně vyhrál. Podruhé 10. listopadu po ústředním výkonném výboru ČSSD bylo alespoň jasné, že premiérem bude Sobotka. Ale teprve po oznámení vládní sestavy bude asi definitivně jasné, jak volby dopadly. Že ČSSD prohrála.


O povolední situaci politických stran čtěte více:

ODS musí po volebním neúspěchu obracet každou korunu

bitcoin_skoleni

Lidovci: Povolební jednání se příliš vlečou, měli bychom zrychlit

Nejdražší předvolební kampaň: Ano utratilo přes sto milionů


  • Našli jste v článku chybu?