Menu Zavřít

David Klimeš: Prezident by se měl Singerovi omluvit

28. 3. 2014
Autor: Anna Vacková, E15

Být v Česku centrálním bankéřem není od loňské devizové intervence žádný med. Důvěra v Českou národní banku rapidně poklesla, o smysluplnosti sražení koruny pochybuje i nejeden ekonom. Ale tím by měla kritika centrálních bankéřů skončit. Bohužel tomu tak není.

Nejprve přišla dryáčnická kampaň bulváru proti Miroslavu Singerovi, „muži, který vám zdražil všechno“. A nyní si v podobném stylu přisazuje prezident Miloš Zeman. V rozhovoru pro think tank Evropské hodnoty hlava státu vydedukovala, že Singer se brání přijetí eura, aby nepřišel o moc: „Je to boj za uchování nebo alespoň co největší prodloužení kompetencí národní banky. A to i jeho osobně.“ Větší hloupost těžko pohledat.

Čistě prakticky: Singerův mandát v čele ČNB končí v roce 2016 a je nad slunce jasné, že Zeman dnešního guvernéra moc rád vypoklonkuje z funkce. I kdyby se tedy Andrej Babiš okamžitě zbláznil a v zájmu rychlého naplnění konvergenčních kritérií nás seškrtal do recese, stejně by se přijetí eura nedalo stihnout do konce Singerova funkčního období. V evropském mechanismu směnných kurzů bychom tak jako tak museli pobýt minimálně dva roky, teoreticky tedy nejdříve v letech 2015 a 2016. Z toho celkem logicky plyne, že v rovině úvah o osobní moci může být zavedení eura Singerovi ukradené.

Zemanovy zavádějící výroky

Prezident dále tvrdí, že ČNB stejně jako žádná jiná instituce se přece dobrovolně nevzdá svého vlivu. To je mírně řečeno zavádějící. Singer i jeho předchůdci v guvernérské židli vždy opakovali a opakují: Přijetí eura je primárně politický tah, ČNB může nanejvýš naplňovat vládní strategii. Příklad švédské Riksbanky je dostatečně výmluvný. Švédsko se rozhodlo pro společnou měnu a centrální banka se podvolila. Když ale následně Švédové odmítli euro v referendu, centrální banka se podvolila znovu a přizpůsobila měnovou politiku novému větru.

Asi největší urážkou Singera je ale prezidentova věta: „Skutečný boj ČNB a pana Singera není bojem podloženým ekonomickými argumenty.“ Zaprvé Singer nikdy euro jako takové neodmítl. Jen nepovažuje debatu o společné měně za smysluplnou, když Česko neplní přístupová kritéria a sama eurozóna se rapidně mění. Navíc nyní Singer ukázal, jak se mu hodí národní pravomoc hýbání s měnovým kurzem. Zeman s tím může nesouhlasit, ale nemůže to popřít. A pokud by prezident potřeboval teoretičtější argumentaci, Singer mu jistě rád udělá přednášku o tom, jak neoptimální měnovou oblastí dnes eurozóna je.

Je smutné, jaké politikaření v otázce eura současný prezident, a v opačném gardu i jeho předchůdce, předvádějí. Přitom situace je v tuto chvíli jasná. Nemá smysl se bavit o euru, když nemáme splněné domácí úkoly. Až je budeme mít, svobodně se rozhodněme. Nic z toho nepadá na hlavu centrálních bankéřů. Neuškodilo by proto, kdyby se prezident ČNB a jmenovitě Singerovi za svá unáhlená slova omluvil.


Čtěte také:

Česko je na hraně deflace, intervence ČNB zabraly jen málo

FIN25

ČNB podrží úroky u dna, intervence budou pokračovat

Singer: Intervenční režim ponecháme minimálně po celý letošek

  • Našli jste v článku chybu?