Menu Zavřít

David Klimeš: Státní fondy zaslouží ránu z milosti

14. 8. 2012
Autor: ČTK

Miroslav Kalousek si může mnout ruce. Před podzimní hádkou o rozpočet mu přišel do ruky nečekaný trumf od Nejvyššího kontrolního úřadu. Podle zprávy úřadu jsou nefunkční a rozkrádané státní fondy zralé na zrušení či převedení pod jednotlivá ministerstva. Kalousek má přitom už od jara spočítáno, kolik by se zaříznutím fondů ušetřilo na byrokracii. Co tedy chybí? Ano, ona slavná „politická vůle“ zrušit neefektivní propletence nejrůznějších zájmů a výnosných postů.

Hlavním sdělením zprávy NKÚ není to, že se na Státním fondu životního prostředí ztratily notebooky či mobily skoro za tři miliony. Ani fakt, že Státní fond kultury špatně pronajímá historické domy v Praze. Žádný z těchto šlendriánů, na kterých někdo nejspíš pěkně vydělal, nesmí zastřít to hlavní: státní fondy jsou v této podobě nepotřebné a nefunkční. Vždyť co je to za „fondy“, když jsou neustále závislé na dotacích ze státního rozpočtu?

Jejich původním smyslem bylo přece hlavně vytvářet si své vlastní zdroje a nezávisle poskytovat účelové dotace a půjčky. Ale ani druhdy nejmacatější Státní fond rozvoje bydlení si nedokázal ze třiceti privatizačních miliard udělat dostatečný polštář na to, aby dnes nebyl zase závislý na eráru. Odstrašujícím případem je pak kulturní fond, který už přišel na buben, a tak z vybraných pronájmů jen dotuje svou vlastní správu. Dokonalý příklad byrokracie pro byrokracii.

Logické by tedy bylo agendu fondů podřadit pod příslušná ministerstva. Někdy to z technických důvodů tak úplně nejde – například SFŽP dnes zajišťuje jeden z operačních europrogramů. Ale to není to hlavní úskalí. Fondy především poskytují politikům nejednu příležitost k realizaci. Slouží jako trafiky pro spřízněné straníky od vedení fondů až po řadové referenty.

Lákavé je také samotné rozhodování o správě fondových peněz. Vždyť si vzpomeňme, oč především běželo v kauze Libora Michálka a Pavla Drobila: o uložení pěti miliard volných prostředků Státního fondu životního prostředí do vytipované banky. Menší bance taková úložka zvýší likviditu, z úroků pak mohou jít politikům provize.


Čtěte také:

NKÚ: Část státních fondů by se měla zrušit

NKÚ odhalil další stamilionové chyby v proplácení dotací

Luxusní hodinky a předražené jazykové kurzy. NKÚ si posvítil na ministerstva

MM25_AI


Zpráva NKÚ samozřejmě nic takového nedokazuje. Ale stejně není jasné, proč čtyři kontrolované fondy musí mít vedle 17 účtů u České národní banky ještě přes padesát dalších u komerčních bank. A to nejde o malé částky. Třeba fond rozvoje bydlení inkasuje na úrocích z úložek u bank stamiliony ročně.

Jistě, úvah o rušení státních fondů už bylo za ta dlouhá léta tolik, že to snad už ani nejde brát vážně. Ale Miroslav Kalousek by se o zrušení špatně fungujících fondů přesto pokusit měl. Kromě potřeby uspořit další miliardy má nyní na své straně i dobrozdání NKÚ. V současné podobě prostě státní fondy přežít nesmějí.

  • Našli jste v článku chybu?