Menu Zavřít

David Marek: Český trh práce se nestihl oklepat

11. 12. 2012
Autor: čtk

Je těžké najít ekonomickou statistiku, která by alespoň trochu rozptýlila negativní obraz české ekonomiky. Právě v těchto časech více než v jiných si člověk vzpomene na to, proč se ekonomii někdy říkává „chmurná věda“ (dismal science). Nejvíce jsou lidé citliví na informace o dvou ekonomických faktorech: nezaměstnanosti a mzdách.

Zatímco fiskální multiplikátory nebo běžný účet platební bilance laika neosloví, ztráta zaměstnaní či obava z této ztráty, případně reálný pokles vlastní mzdy jsou představitelné pro každého. A právě s nezaměstnaností to bohužel nevypadá příliš růžově.

Míra nezaměstnanosti se minulý měsíc zvýšila na 8,7 procenta, před rokem dosahovala rovných osmi procent. Sezonně očištěná nezaměstnanost již 12 měsíců stoupá a v listopadu dosáhla hranice devíti procent. Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu, nově uváděný ukazatel, činí 6,8 procenta. Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání překročil psychologickou půlmilionovou hranici; na jedno volné místo nyní připadá přes 13 uchazečů.

Údaje z trhu práce nepřinesly žádné překvapení. Kromě sezonních vlivů doléhá na počty nezaměstnaných stále silněji recese. Zároveň s tím klesá počet volných pracovních míst a úspěšnost při hledání práce.

Nezaměstnanost po odhlédnutí od sezonních vlivů dosahuje nejvyšší hodnoty od loňského ledna. V dalších měsících bude patrně dále stoupat, neboť konec recese české ekonomiky je stále v nedohlednu. Letošní průměrná hodnota míry nezaměstnanosti bude patrně činit 8,6 procenta, příští rok může stoupnout na 9,1. Nově používaný ukazatel podílu nezaměstnaných na obyvatelstvu by měl dosáhnout průměrné hodnoty 7,2 procenta. Obrat k lepšímu na trhu práce přijde nejspíš až v roce 2014.

Problém je v tom, že pokles nezaměstnanosti v letech 2010 a 2011 při dočasném zotavení ekonomiky byl jen velmi mělký. Před finanční krizí se nezaměstnanost pohybovala mezi pěti a šesti procenty. Po krizi již neklesla pod osm. Čím déle jsou lidé bez zaměstnání, tím hůře se jim na pracovní trh vrací. Ekonomové tomu říkají hystereze. Z „obvyklé“ cyklické nezaměstnanosti se postupně stává hlubší strukturální problém.

Kdybychom chtěli hledat alespoň nějaký optimistický tón, můžeme říci, že v evropském kontextu patří situace na českém trhu práce k těm lepším. Podle metody používané Eurostatem dosahuje zdejší míra nezaměstnanosti 7,3 procenta, zatímco průměr EU činí 10,7. Průměr v eurozóně je dokonce o procentní bod výše. O 25 či 26 procentech v Řecku a Španělsku ani nemluvě. Pro lidi, kteří ztratili nebo v příštích měsících ztratí práci v české ekonomice, to ovšem není žádná útěcha.


Čtěte také:

Nezaměstnanost roste, kurzarbeit zatím nezabral

Nezaměstnanost roste, lidí bez práce je přes půl milionu

FIN25

Nezaměstnanost: Optimistický není výhled ani na celý příští rok


Autor je hlavním ekonomem Patria Finance

  • Našli jste v článku chybu?