Z prudkého propadu v roce 2009 se český průmysl rychle vzpamatoval a předchozí dva roky produkce rostla solidním tempem. Přesto stále nedosáhla předkrizové úrovně. A v nejbližší době nejspíš ani nedosáhne. Průmysl se totiž opět ponořil do recese. V květnu a červnu se průmyslová výroba snížila v meziměsíčním i meziročním srovnání.
Recese se šíří napříč českým průmyslem. V 17 z 24 odvětví zachycených ve statistice došlo k poklesu produkce ve srovnání s loňským rokem. Pro celkové výsledky je důležité, že klesá produkce ve dvou klíčových oborech: hutním průmyslu a kompletaci výpočetní techniky a elektroniky. Produkce automobilek se sice mírně zlepšila, celkové statistiky ale zachránit nestačila.
České průmyslové firmy se ocitají v nepříjemném sevření chladnoucí poptávky v zahraničí a recese poptávky domácí. Situaci v zahraničí ilustruje například meziroční úbytek průmyslových zakázek v Německu o 7,8 procenta. Podobnou informaci nabízí pokles indexu nákupních manažerů v Německu na 43 bodů, ve Francii je jen o pár desetin vyšší.
Padesátibodová hranice přitom odděluje konjunkturu od recese. Nižších hodnot indexy nákupních manažerů v klíčových zemích eurozóny dosahovaly naposledy před třemi roky. A tržby z přímého vývozu tvoří více než polovinu celkových tržeb českého průmyslu.
Ještě svízelnější je situace na domácím trhu, kde klesají spotřební výdaje domácností, vládní výdaje i firemní investice. Poptávku domácností ovlivňuje čtyři roky trvající stagnace reálných příjmů a stoupající opatrnost. Vláda nemá příliš na vybranou, musí postupně snižovat rozpočtový deficit. Pro firmy je zase brzdou zhoršující se dostupnost bankovních úvěrů. Proto se nové domácí průmyslové zakázky v červnu meziročně snížily o 10,5 procenta.
Čtěte také:
Průmysl dál klesá, varovný je i vývoj zakázek
Pokles skoro o procento: ČNB zhoršila odhad ekonomiky
Strmý pád stavebnictví nezastavily ani jarní měsíce
Vývoj v průmyslu se významně podílí na ekonomické situaci v Česku. Podíl průmyslu na celkové přidané hodnotě v české ekonomice přesahuje 30 procent. Průmyslovější zemí v Evropě je pouze Norsko díky těžbě ropy. V eurozóně dosahuje podíl průmyslu v průměru 18,6 procenta, v celé EU je o desetinu procentního bodu vyšší.
Nepříjemnou skutečností je, že se negativní vývoj poptávky a produkce začíná promítat do zaměstnanosti. Ve snaze omezovat náklady došlo k mírnému poklesu zaměstnanosti – poprvé od roku 2010. Zároveň reálně klesá průměrná mzda v průmyslu. Zde leží nepříjemná zpětná vazba: klesající poptávka nutí firmy k úsporám, snižování mezd limituje poptávku.
Český průmysl není ovšem žádnou výjimkou. Z 27 zemí Evropské unie hlásí meziroční snížení objemu průmyslové výroby 19 zemí. Prozatím není vidět žádný náznak obratu k lepšímu.
Autor je hlavním ekonomem Patria Finance