Co vy mladí dneska můžete vědět o zimě a sněhu? Jó, za našeho mládí bývaly zimy! - může jako poznámku k holým svahům hor slyšet od svých prarodičů dnešní lyžováníchtivá mládež. O sníh bývá v posledních letech opravdu bída, i když se vlekaři snaží o umělé zasněžování, seč mohou.
Co vy mladí dneska můžete vědět o zimě a sněhu? Jó, za našeho mládí bývaly zimy! - může jako poznámku k holým svahům hor slyšet od svých prarodičů dnešní lyžováníchtivá mládež.
O sníh bývá v posledních letech opravdu bída, i když se vlekaři snaží o umělé zasněžování, seč mohou. Ale i přesto zůstávají některé sjezdovky dlouho do zimy zelené a lyže některých méně skalních lyžařů přece jen zůstávají ve fusaku. Byť jsou drahé a moderní, vyráběné nejlepšími technologiemi a z nejlepších materiálů. Jó, to tenkrát - třeba v roce 1947… Zima se ujala všude své vlády, sněhu je zejména na venkově dostatek, a tak je největší příležitost k provozování nejzdravějšího sportu - lyžaření. Pro všechny, kteří naši rubriku sledují a budou sledovat, chceme zde ve stručnosti uvést vše, co je zapotřebí vědět o lyžích a jejich používání buď jako dopravního prostředku nebo sportovního nářadí. Kdo na to má, koupí si lyže hickorové, u nás se vyrábějí stejně dobré lyže jasanové. Hickora má několik předností: nepije vodu, její skluznice zůstává stejně hladká, je houževnatější a neláme se tolik. Předností jasanu je zase jeho láce a okolnost, že je pro nás jeho dřevo dosažitelnější. U lyží rozeznáváme dvojí druh: jsou-li z jednoho kusu, mohou být řezány na blánu skluznicovou plochou ke středu stromu - jsou na nich léta znát elipsovitě. Řezány mohou být lyže také po letech, hranou ke středu stromu - léta jsou znát jako čáry od špičky k patě lyže. Lyže řezaná na blánu je hladší, tvrdší a snadněji se láme, lyže řezaná po letech je houževnatější, ale brzo se v ní vyjezdí měkčí dřevo mezi lety. U lyže rozeznáváme špičku, tělo lyže a patu. Špička je nahoru ohnutá, aby mohla lyže najíždět na sníh a nebořila se do sněhu, skluznice bývá po stranách opatřena ocelovými hranami, aby se dřevěné hrany tak snadno neohladily. Na spodní ploše lyže je podélný žlábek na horní ploše, za středem, plocha pro vázání. Lyže se také dělí podle šířky své plochy na běžky, turistické a skočky. Délka lyže odpovídá výšce jezdce, kam až dosáhneme dlaní, tak má být vysoká lyže.
Pramen: Zemědělská mládež, věstník ministerstva zemědělství pro venkovský dorost, vydávaný spolu se Svazem české mládeže, Praha, 24. 1. 1947, ročník 1., číslo jedna, str. 15.