Menu Zavřít

Dejte nám byznys plán, zařídíme zbytek, říká šéf volných technologických zón

12. 8. 2013
Autor: Euro.cz

MALIK SULTAN AL-MALIK Když se dubajská vláda pro něco rozhodne, může kvůli tomu prakticky během chvíle vyrůst z pouště supermoderní centrum. Podobně by se dal shrnout i vznik technologických center Dubai Internet City (DIC) a Dubai Outsource Zone (DOZ). Tyto zóny volného podnikání vznikly, aby pomocí technologických firem učinily z Dubaje centrum budoucnosti založené na vědě, vzdělávání, nových technologiích, médiích i outsourcingu.

„Vytvořili jsme prostor a nejlepší dostupnou infrastrukturu pro ICT. Zároveň se staráme o regulace, protože nová odvětví se vymykají zavedeným pravidlům. Pro firmy máme připravenou celou řadu pobídek, na jednom místě zařídíme víza, kanceláře, komunikaci i další věci,“ říká v rozhovoru pro týdeník Euro Malik Sultan al-Malik, šéf DIC i DOZ.

* Na kolik firmu vyjde, aby u vás mohla podnikat?

Zaplatíte poplatek za připravení kanceláří a pak nájem. Záleží, kolik prostoru potřebujete. Zároveň neděláme omezení v podobě potřebných investic, neurčujeme, kolik firma musí utržit nebo jaké výdělky smí odvádět. Daně jsou nulové. To je asi hlavní rozdíl oproti podnikání mimo volné zóny. Současně také pomáháme s rozvojem byznysu. Nové technologické firmě zprostředkujeme kontakty na dodavatele, prodejce i zákazníky. Radíme s potenciálem na trhu, pomůžeme firmu napojit na odborníky z různých oblastí. Děláme speciální akce pro jednotlivé obory.

* To zní, jako kdybych pro podnikání v Dubaji potřeboval jen trochu peněz a byznys plán…

To je jedna z věcí, které po příchozích firmách chceme. Podíváme se na byznys plán a můžeme poradit, jestli to bude, nebo nebude fungovat. Myslím, že to, co děláme, děláme velmi dobře. Ve všech zónách spadajících spolu s DIC i DOZ pod Tecom Business Parks jsou tisíce firem.

* Je úspěch vidět na vašich ekonomických výsledcích?

Můžu vám říct obecná čísla. Jsme hlavní zdroj technologií v regionu, hodnota jejich trhu je více než 66 miliard amerických dolarů. V technologiích rosteme mezi 12 a 15 procenty ročně. U outsourcingu je náš růst až devět procent. To jsou čísla za Blízký východ a jsou to jedny z nejlepších růstových hodnot na světě.

* Dotkla se vás nějak ekonomická krize?

Postihla některé sektory. Ale ty, o něž se staráme, tomu tolik nepodléhají. Je to vidět i celosvětově – například na sociálních médiích. Obecně jsou znalostní sektory odolnější. Proto se podle mě budou stále rozvíjet. Krize v podstatě pomohla růstu a rozvoji. Celý obor outsourcingu by mohl vyprávět. Je to odvětví, díky kterému mohou firmy zdravě zeštíhlet a ušetřit. I to prezentuje, jak krize pomohla přestavět určité státní i soukromé sektory.

* Jsou nějaké typy firem, které byste chtěli nalákat?

Rádi bychom firmy, které nabízejí vyšší než jenom transakční hodnotu. Přece jen nabízíme spoustu výhod, přístup k talentovaným lidem, infrastrukturu, politickou i ekonomickou stabilitu. V případě technologií se nám podařilo získat snad všechny nadnárodní firmy – Google, Microsoft, HP, Oracle, British Telecom, Verizon, Facebook. Na kterou si vzpomenete, tu máme. Teď nadešel čas poskytnout tento ekosystém firmám středním, malým i startupům. Máme v tom podporu vlády i know-how z práce pro nadnárodní firmy.

bitcoin_skoleni

* Zóny DIC a DOZ řídíte pět let, fungují zhruba 13 let. Co se vám za tu dobu podařilo?

Je u nás 4500 společností s desítkami tisíc zaměstnanců. Tito lidé jsou na vysoké úrovni a přinášejí know-how z celého světa. Obecně se podařilo posunout celou zemi z role spotřebitele technologií mezi technologicky velmi vyspělé státy. Naše země je na vrcholu e-governmentu na Blízkém východě, máme jednu z nejvyšších penetrací mobilních telefonů na světě, snad i největší penetraci internetu v regionu. Máme jednu z nejvyšších propojeností optickými kabely.

  • Našli jste v článku chybu?