Menu Zavřít

Dejte nám okovy!

3. 9. 2010
Autor: Euro.cz

Tabákový průmysl Mgr.

Podtitul: Konec regulace předzásobení vyvolal nevoli tabákových gigantů

Tabákové firmy jsou v pohotovosti. Chceme regulaci českého trhu! volá unisono silná čtyřka tvořená společnostmi Philip Morris, Imperial Tobacco, British American Tobacco (BAT) a Japan Tobacco International (JTI). Co je důvodem jejich křiku? Ministerstvo financí v novele zvyšující spotřební daň na tabákové výrobky škrtlo obsáhlý paragraf 118a. Ten podrobně vysvětluje, do jaké míry a jakým způsobem se tabákové firmy mohou před zvýšením spotřební daně cigaretami s nižší daní předzásobit.

Volné ruce Podle zákona z ledna 2007 si tabákové firmy mohou po každém zvýšení spotřební daně a následném zdražení cigaret legitimně vytvořit zásoby zhruba na dva a půl měsíce. Praxe však ukázala, že to nějak lze zařídit na půl až tři čtvrtě roku. Kdo déle vydržel prodávat levnější cigarety, získával větší podíl na trhu. Především proto, že Češi dávají přednost nízké ceně před věrností oblíbené značce. Po následné cenové válce, která firmy přišla na stamiliony korun, se začalo na všech tabákových stranách vymýšlet, jak zákon upravit, aby se situace neopakovala. Na ministerstvo financí přicházeli zástupci tabákového průmyslu s návrhy od úplného zrušení možnosti se předzásobit až po komplikované právní konstrukce, jak obcházení zákona ztížit. Ministerstvo financí pod vedením Eduarda Janoty pak učinilo nečekaný krok – navrhlo ponechat trhu volnou ruku. K velikému překvapení ministerstva však zrušení limitu na zásoby vzbudilo hromadný odpor. „JTI nemůže podpořit ministerstvem navrhované zrušení regulace předzásobení, která chrání stabilitu trhu v případě neplánovaných a prudkých zvýšení spotřebních daní. Podle našich přepočtů by vyškrtnutí regulace ze zákona o spotřební dani mohlo způsobit ztráty několika stovek milionů v příjmech státního rozpočtu,“ argumentuje generální ředitel Philipp Maly. „Podporujeme silnou a efektivní regulaci předzásobení, protože zásoby nahromaděné před daňovou změnou odkládají účinnost nových sazeb o celé měsíce a mají za následek nižší příjmy státu,“ přidala své obavy o naplnění rozpočtu ředitelka vnějších vztahů Philip Morrisu Andrea Gontkovičová. A dál varovala: „Stát se může rozhodnout tento výpadek v příjmech kompenzovat navýšením spotřebních daní, což může vyvolat další tlak na legální trh cigaret.“ O poznání vlažnější odpor vůči novele klade BAT. „Pokud bychom měli jistotu, že žádný kreativní poslanec nenavrhne vyšší sazbu daně než ministerstvo financí, pak bychom mohli na zrušení regulace kývnout, ale tu jistotu nikdy nemáme,“ sdělil týdeníku EURO člen představenstva BAT a bývalý diplomat Vratislav Janda. Podobné je také stanovisko Imperialu Tobacco. „Požádali jsme ministerstvo o pokračování prací na vylepšení současné regulace limitu předzásobení, ale byli jsme rázně odmítnuti,“ doplnil finanční ředitel firmy Kamil Provazník.

FIN25

Hotová věc? Touha tabákových firem po regulaci vyžaduje vysvětlení. Obecně platí, že pro všechny subjekty je ekonomicky nejvýhodnější zvýšit ceny zároveň se zvýšením spotřební daně. Ušetří se tím náklady na mimořádné noční směny při výrobě zásob, na finanční zajištění mnohanásobně vyššího nákupu kolků a surovin předem i na skladování mnohaměsíční produkce. Zvýšení spotřební daně, které zdraží krabičku cigaret o dvě až tři koruny, ale neznamená tak vysoké riziko ztráty v případě, že konkurence bude mít zásob víc a bude nutné zvýšenou spotřební daň po několik týdnů dotovat z vlastní marže. „Jde o dost složitou a nákladnou hru, která vytváří tlak na logistiku i cash flow,“ argumentuje Maly. A má pravdu. Na regulaci nejvíc vydělávají velkoobchodní firmy. Nejenže si vytvoří dobře prodejné zásoby levnějších cigaret, ale zisk jim přinášejí i zvýhodněné cenové nabídky tabákových firem, které až desítkami milionů korun dotují i náklady na uskladnění zásob. V tabákových firmách koluje domněnka, že novela zákona o spotřební dani, která spustí další cenovou válku, je hotovou věcí. „Koaliční poslanci respektují vládní návrhy zákonů, a tak není šance, že by došlo k nějaké změně,“ tvrdí zdroj týdeníku EURO.

BOX Přizpůsobení unii Ministerstvo financí navrhlo vládě zvýšit sazby spotřební daně z tabákových výrobků ve dvou krocích. První by měl nabýt účinnosti k 1. lednu 2012 a zvýšit daň za krabičku cigaret o 2,30 koruny. Další změna je plánována k 1. lednu 2014. Není však jisté, v jaké výši a zda k ní vůbec dojde. Unie vyžaduje daň 90 eur za tisíc cigaret, v Česku se nyní odvádí 80 eur.

  • Našli jste v článku chybu?