Po necelých dvou letech od založení strany Jan Ruml rezignoval minulý týden na funkci předsedy Unie svobody. Ochod odůvodnil tím, že se cítí být zodpovědný za současnou politickou situaci v zemi, kterou blokuje opoziční smlouva. Situaci, kterou krit izují ve své výzvě také studentští vůdci z roku 1989, by podle něj již měli řešit jiní. Další přední politiky nehodlá Ruml vyzývat, aby ho následovali: „Chci věřit, že si jednotlivé strany uvědomí, že součástí politické kultury je sebereflexe, a že budou do čelných funkcí hledat nové typy lidí, prohlásil.
I po své rezignaci zůstává Ruml členem předsednictva US, a to až do jejího republikového shromáždění v únoru. Senátorem byl zvolen loni na podzim, mandát mu vyprší v roce 2004. A poslání v horní parlamentní komoře si ponechá. „Ta k já si myslím, že člověk může i z jiné pozice ovlivňovat politiku. Senátor má velmi silný hlas v Senátu, ve styku se svými občany, kteří ho přímo zvolili, má přímý mandát. A myslím si, že mohu na politiku působit i tím, že budu víc p sát, stýkat se s lidmi a že nakonec v takové pozici člověka, který byl u založení Unie svobody, tak možná můžu přispět k tomu, že Unie svobody bude hledat nové a nové motivace k tomu, jak v rámci čtyřkoalice zvítěz it v příštích volbách, řekl Ruml v pořadu „21 České televize.
O funkci předsedy se napřesrok na republikovém shromáždění Unie svobody budou ucházet nynější místopředsedové Karel Kühnl a Vladimír Mlynář.