Generální ředitel hotelu Four Seasons je na hlavní město Česka pyšný
Kariéra René Beauchampa je spjata s hotelovým řetězcem Four Seasons. Působil v něm na různých řídících postech v Chicagu, Torontu a Montrealu, poté se stal manažerem hotelu v New Yorku a po třech letech loni v srpnu vyměnil „Big Apple“ za místo generálního ředitele Four Seasons v Praze. Jeho start v Česku však nebyl nejpříjemnější. Krátce nato postihly hlavní město povodně a hotel se od té doby rekonstruuje. Znovuotevření by mělo proběhnout 20. června. René Beauchamp v rozhovoru pro týdeník EURO hovořil o trápeních cestovního ruchu, ale prozradil také třeba svůj názor na reformu veřejných financí.
EURO: Po loňských povodních byl hotel Four Seasons, který se nachází v těsné blízkosti Karlova mostu, téměř rok uzavřen. Myslíte si, že šlo škodám zabránit? Byla protipovodňová opatření dostatečná? BEAUCHAMP: Pokud by Prahu postihla obyčejná povodeň, v klidu bychom ji přečkali, neboť jsme měli protipovodňovou ochranu břehu i budovy. Bohužel ale přišla pětisetletá voda. Postihlo nás něco, co Praha ještě nikdy v minulosti nezažila. Budova hotelu by přežila stopadesátiletou vodu, takže z toho pohledu loňská opatření adekvátní nebyla. Dnes jsme ale připraveni na ještě větší povodeň. Změnili jsme výšku protipovodňových bariér a na vytvoření valů pracuje město. Jsem rád, že se magistrát snaží ochránit historické centrum.
EURO: V poslední době se neustále hovoří o dopadech nemoci SARS na světovou ekonomiku. Jak se dotkla hotelového průmyslu? BEAUCHAMP: Projevila se velmi negativně. Nemoc SARS způsobila pokles obsazenosti hotelů, v Torontu a v Šanghaji muselo dokonce několik hotelů zavřít. Co se týká ekonomiky České republiky, myslím, že ji SARS tolik nezasáhla a neměla by mít ani přímý vliv na cestovní ruch v Česku. Je to dáno tím, že Evropa nebyla příliš postižena - nejhorší je situace v Asii a v Severní Americe. Určitě to je ale těžká zkouška pro celosvětový cestovní ruch, který v globálním měřítku půjde dolů. Lépe na tom budou prázdninové destinace, pozice městských hotelů je horší.
EURO: Myslíte si, že se tento stav změní v brzké budoucnosti? BEAUCHAMP: Myslím, že ano. Lidé chtějí cestovat, ale hledají místa, kde se cítí bezpečně. Tady vidím šanci pro Českou republiku. Nedávno jsem byl v New Yorku a mluvil se zástupci cestovních kanceláří, z jejichž slov vyplývalo, že Česká republika pro ně znamená bezpečné místo. Z toho budeme brzy profitovat, protože jakmile lidé začnou znovu cestovat, Česká republika bude ve velmi dobré pozici. Také kvůli tomu pokaždé, když propaguji náš hotel, dělám reklamu Praze. Česko má výhodnou polohu a není velké, v Praze je stejně snadné během čtyřiceti minut navštívit mnoho zajímavých míst, která se vyplatí kvůli jejich jedinečnosti vidět.
EURO: Jak se díváte na český hotelový průmysl. Najdete v této oblasti nějaký podstatný rozdíl ve srovnání se západní Evropou? BEAUCHAMP: Nové hotely v Praze jsou čím dál sofistikovanější, mají skvělý design, vzniklo tu několik butik hotelů na mezinárodní úrovni. S hotelovým průmyslem ale souvisí třeba i úroveň restaurací nebo nákupních center. V Praze najdete skvělé mexické restaurace, thajské restaurace… V poslední době bylo otevřeno mnoho obchodů a obchodních galerií. To vše dělá z Prahy pro turisty mnohem zajímavější destinaci. Měli bychom být pyšní na to, co máme.
EURO: Je konkurence mezi pražskými hotely silná? BEAUCHAMP: Myslím si, že ano. To je však dobře, neboť to vede k tomu, že se otevírají lepší hotely a lepší restaurace a ty existující musí nabízet lepší služby. Konkurence je vždycky zdravá. Je jenom dobře, když si turisté mohou v Praze vybrat z hotelů nejvyšší světové úrovně. Poprvé jsem přijel do Prahy před pěti lety a od té doby se zde mnoho změnilo k dobrému. Obdivuji například, kolik starých budov se rekonstruovalo, aniž by se změnila historická tvář města. Proto si myslím, že Praha je skvělou destinací cestovního ruchu. A nikoliv jen pro baťůžkáře, ale pro náročnou zahraniční klientelu, které navíc můžeme nabídnout velmi příznivé ceny.
EURO: Dnes je jedním z často diskutovaných témat v Česku reforma veřejných financí. Co si o ní myslíte vy? BEAUCHAMP: Jsem rád, že nejsem v kůži ministra financí Bohuslava Sobotky. Je ve velmi těžké pozici, protože musí přesvědčit své kolegy, aby akceptovali to, co navrhl, a v budoucnu tak snížit deficit státního rozpočtu. Zároveň bude obtížené dokázat, aby tuto reformu přijali obyvatelé České republiky. Ministr financí má náročný úkol, už jen se rozhodnout, jakým způsobem reformu provést a kde začít - zda u důchodů, nebo ve zcela jiné oblasti.