V letošním roce lze stejně jako před rokem očekávat příznivý vývoj v leteckém průmyslu. Ten poroste zejména díky poptávce po menších a středně velkých dopravních letadlech. V oblasti obranného průmyslu jsou vyhlídky méně optimistické – rozpočet tradičních trhů je pod tlakem a v příštích několika letech se předpokládá jeho snížení. Uvádí to nová studie společnosti Deloitte s názvem „Pololetní vyhlídky globálního leteckého a obranného průmyslu pro rok 2011.“
Foto: Profimedia.cz
„Střední Evropa a zejména Česká republika nabízí v oblasti leteckého průmyslu tradičně kvalitní výrobní možnosti. Při rozšiřování investic do technologií zde mohou domácí výrobci leteckých dílů a dodavatelé leteckého průmyslu dosahovat dnes i v budoucnu velmi dobrých výsledků,“ uvedl Bronislav Pánek, vedoucí partner společnosti Deloitte pro odvětví výroby a spotřebního průmyslu v regionu střední Evropy a dodal: „Výborným příkladem je Aero Vodochody, které v loňském roce investovalo do rozšíření výroby, následně získalo řadu kontraktů pro významné zahraniční společnosti a vytváří řadu nových pracovních příležitostí v regionu.“
Podle studie lze v následujících 20 letech očekávat, že nárůst osobní a nákladní dopravy převýší nárůst globálního HDP. Předpokládá se rovněž zvýšení procenta prodejů a dodávek komerčních letadel pro vyspívající ekonomiky Číny, Indie a Středního východu. S uvedením nových výrobců letadel s jednou uličkou a nové generace komerčních letadel se dvěma uličkami na trh lze očekávat nárůst produkce dodavatelů po celém světě.
Studie popisuje technologické požadavky, které by usnadnily konfrontaci s novými hrozbami, a nastiňuje příležitosti na trhu v oblasti dálkově řízených strojů, kybernetické bezpečnosti, špionáže, sledování, průzkumu, vojenských operací, systémové integrace, fúze dat, řízené energie, přesných náletů a energetické bezpečnosti.
Tradiční globální vlády čelí tlaku na snižování rozpočtu na obranu. Podle Toma Captaina, experta na letecký a obranný průmysl v Deloitte, existují pro celosvětový obranný průmysl pozitivní výhledy v podobě trhů s novým potenciálem. „Vzhledem k tomu, že Indie, Saúdská Arábie, Brazílie a Spojené arabské emiráty čelí bezpečnostním hrozbám a jejich ekonomiky jim umožňují pořízení vylepšeného obranného potenciálu, vznikají pro globální dodavatele v obranném průmyslu nové tržní příležitosti,“ říká Tom Captain. Celá studie je k dispozici na: www.deloitte.com/manufacturing.