Fúzí a akvizic (M&A) v Evropě během letošního druhého čtvrtletí přibylo. A to ve srovnání s tím předchozím konkrétně o 5,3 procenta. Zatímco od ledna do března se v regionu uskutečnilo celkem 2697 transakcí, v období mezi letošním dubnem a červnem jich bylo o 144 více. Vyplývá to z nejnovější analýzy poradenské společnosti Deloitte, kterou má Euro.cz exkluzivně k dispozici.
Odborníci z Deloitte uvádějí, že za pozitivním vývojem v sektoru M&A v rámci evropského trhu stojí především klesající inflace a s ní i ruku v ruce jdoucí snižování základních úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky. Ty se nyní nacházejí na úrovních 4,25 (úroková sazba pro hlavní refinanční operace), respektive 4,50 (úroková sazba mezní zápůjční facility) a 3,75 procenta (úroková sazba vkladové facility). Přispěla ale též celkově dobrá nálada na akciových trzích.
„První polovina letošního roku přinesla v oblasti fúzí a akvizic pozitivní trendy. Došlo k nárůstu počtu transakcí, roste poptávka, a také se na trhu objevují společnosti s kvalitními aktivy na prodej. Cenová očekávání prodávajících a kupujících se teď zdají být vyrovnanější než v předchozím období,“ říká Jan Brabec, partner Deloitte v oddělení finančního poradenství.
Krsek prodával, Komárek nakupoval
S vyšším počtem evropských M&A transakcí narostla ve druhém letošním čtvrtletí i jejich celková hodnota. Ta se zvýšila z původních 467 na nynějších 576 miliard dolarů (zhruba 13,47 bilionu korun). Nutno každopádně podotknout, že předchozí nárůst počtu uskutečněných obchodů byl mezičtvrtletně vyšší, a sice 5,7procentní.
Pokud jde o Česko, zde se podle dat Capital IQ uskutečnilo v uplynulém kvartálu celkem 17 transakcí, jejichž rozsah odborníci označují povětšinou jako malé až středně velké. Z konkrétních případů stojí za zmínku prodej většinového podílu ve stavební a inženýrské firmě Block Group spadající do portfolia podnikatele Tomáše Krska, který nově namísto BHM vlastní společnost CEIP, nebo třeba nová akvizice firmy Aricoma, jež je součástí investiční skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka a která se stala novým vlastníkem podniku KCT Data, českého poskytovatele SAP služeb.
Oživení může přijít teprve až s nižšími sazbami
Ve srovnání s předchozím čtvrtletím došlo v tom posledním v rámci českého M&A k mírnému poklesu transakcí, podotýká Miroslav Linhart, vedoucí partner v oddělení finančního poradenství Deloitte. Což je částečně dáno i tím, že větší investiční aktivitu nadále brzdí relativně vysoké úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazba má aktuálně po několikafázovém snižování hodnotu 4,50 procenta, přičemž naposledy na základě rozhodnutí Bankovní rady České národní banky klesla na začátku srpna.
Kam až se musejí úrokové sazby ČNB snížit, aby se tuzemský „akviziční“ trh stal pro investory opět lákavější? „Prostředí nízkých úrokových sazeb, které jsme tu měli do roku 2022, se pravděpodobně v dohledné době nedočkáme. Pokud se však naplní očekávání analytiků a základní úroková sazba ČNB se bude v ročním horizontu pohybovat v rozmezí tří až čtyř procent, řekl bych, že se to stane pomyslným novým normálem, což povede k tomu, že se taková hodnota pro investory stane atraktivní,“ myslí si Linhart.