Demise předsedy vlády je jednoznačně demisí celého vládního kabinetu, uvedl Ústavního soudu Pavel Rychetský. K odlišnému výkladu, s nímž přišel prezident Miloš Zeman v souvislosti s květnovým rozhodováním premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), by se Ústavní soud nepřiklonil.
„Demise premiéra je demisí celé vlády, na tom se shodne napříč nejen politická, ale i akademická fronta. O tom není pochyb,“ uvedl Rychetský. Pokud by se Zeman před měsícem na Ústavní soud obrátil s žádostí o sdělení, zda demise předsedy vlády neznamená jen odchod premiéra, rozhodování by bylo rychlé a jednoznačné, uvedl Rychetský v pořadu Otázky Václava Moravce.
Sobotka v květnu ohlásil demisi kvůli nejasnostem kolem financování tehdejšího vicepremiéra, ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše. Zeman s ohledem na vyjádření jednoho právníka naznačil, že Sobotkovu demisi přijme jen jako jeho rezignaci na pozici premiéra, nikoli celé vlády. Nechal tak naaranžovat i setkání se Sobotkou na Hradě.
Přečtěte si, jak hradní frašku komentovala zahraniční média
Sobotka kvůli Zemanovu přístupu ohlášenou demisi stáhl a místo toho navrhl jen odvolání Babiše, který je označován za Zemanova spojence. Zeman tomu vyhověl až po týdnech otálení, přednost dal cestě do krajů a do Číny.
Rychetský uvedl, že by kvůli tomu nebylo třeba jednoznačněji upravit ústavu, i když to vláda již dříve navrhla i v souvislosti úpravou pravomocí prezidenta a jeho vztahu k vládě a parlamentu. Proti změnám ústavy na poslední chvíli je také bývalý předseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL). Podle něj by se ústava neměla měnit v otázce ztráty mandátu ani kvůli jednomu senátorovi. Reagoval tak na případ Františka Čuby (SPO), který kvůli zdravotním potížím chybí v Senátu už deset měsíců.
Přečtěte si o nejnovějším vývoji v ČSSD: