Menu Zavřít

Demokraté zahajují výběr Trumpova soupeře. Největší šance mají Biden a Sanders

31. 1. 2020
Autor: čtk

Stranickými shromážděními v Iowě začne v pondělí ve Spojených státech proces výběru demokratického kandidáta, který se v listopadových prezidentských volbách postaví Donaldu Trumpovi. Původně víc než dvacetičlenná skupina uchazečů se zúžila na dvanáct kandidátů, z nichž šanci na nominaci má podle politologů zhruba třetina. Největšími favority jsou podle průzkumů Joe Biden a Bernie Sanders.

Výběr uchazečů do souboje o Bílý dům má v USA po složitém historickém vývoji dvojí podobu. Jednou z nich jsou takzvané primárky, druhou stranická volební shromáždění (caucus), což je právě případ Iowy. Volební shromáždění jsou starší formou výběru a obvykle v nich mohou hlasovat pouze členové, nebo dokonce jen aktivisté dané strany. Primárky mohou být otevřenější a voliči v nich mají významnější vliv na závěrečnou nominaci. O té se rozhodne na nominačním sjezdu v polovině července v Milwaukee.

Hlavním politickým programem demokratů je nyní snaha svrhnout šéfa Bílého domu, což poznamenalo i jejich předvolební taktiku. K ústředním tématům patřila zdravotní péče, sociální programy, vzdělávání a boj se změnami klimatu. Ústavní žaloba proti Trumpovi, kterou demokraté podali nedlouho před zahájením primárek a volebních shromáždění, výběr prezidentova protikandidáta nejspíš příliš neovlivní. Všichni kandidáti se shodují v názoru, že Trump by měl odejít, stejně jako v tichém předpokladu, že se to nepovede.

Levicové křídlo představují Sanders a Warrenová, Biden patří mezi umírněné

Nominační souboj rozdělil sbor demokratických kandidátů do dvou skupin: levicově orientované politiky, označované za socialisty a radikály, a umírněné kandidáty. První skupinu reprezentují vermontský senátor Bernie Sanders a senátorka ze státu Massachusetts Elizabeth Warrenová. Svůj útok proti Trumpovi, ale i proti demokratickým nominačním soupeřům, vedou s použitím hesel o omezení vlivu velkého kapitálu a posílení státních regulací a zasazují se i za všeobecně dostupné vzdělávání a zdravotní péči.

Favorit levicového křídla Bernie Sanders se poslední dobou ocitá pod velkým tlakem. Nejprve na něj v debatě zaútočila Warrenová, která jejobvinila z toho, že jí v roce 2018 při soukromém rozhovoru řekl, že žena nemá šanci porazit Donalda Trumpa. Sanders to před televizními kamerami popřel. Poté se do něj opřela i bývalá prezidentská kandidátka Hillary Clintonová, která prohlásila, že Sanderse nemá v Kongresu nikdo rád.

Pod tlakem Trumpovy politiky se postupně posouvala doleva i rétorika umírněného křídla, včetně jeho hlavních prezidentských kandidátů Joea Bidena, bývalého viceprezidenta za vlády Baracka Obamy, a miliardáře Michaela Bloomberga. Černým koněm nominačního souboje může být bývalý starosta malého města South Bend v Indianě Pete Buttigieg. Voliče a aktivisty Demokratické strany zaujal zejména svou výmluvností v debatách a schopností přilákat movité sponzory.

Efekt Bloomberg. Miliardář spustil reklamní šílenství, kampaň zdražuje i ostatním

Kandidát na prezidenta USA Michael Bloomberg

Iowské volební shromáždění zahajuje čtyřměsíční proces kandidátského výběru, během něhož se obvykle počet uchazečů postupně zmenšuje. Nebývá výjimkou, že už po úvodním hlasování v Iowě zůstanou jen tři. Poslední primárky a volební shromáždění se budou konat v červnu.

Možnost vybrat svého kandidáta mají formálně i republikáni. Oponenty Trumpa chtějí být bývalý poslanec za stát Illinois Joe Walsh a někdejší guvernér státu Massachusetts Wiliam Weld. Jejich kandidatura je ryze symbolická a šance uspět v souboji s Trumpem nulové, shodují se politologové.

O demokratickou nominaci se kromě Bidena, Sanderse, Warrenové, Bloomberga a Buttigiega ucházejí senátorka Amy Klobucharová z Minnesoty, podnikatelé Tom Steyer a Andrew Young, havajská kongresmanka Tulsi Gabbardová, coloradský senátor Michael Bennet, bývalý člen Sněmovny reprezentantů z Marylandu John Delaney a někdejší massachusettský guvernér Deval Patrick.

Přečtěte si profily kandidátů Demokratické strany:

Joe Biden: favorit a pokračovatel Obamy

Bernie Sanders: věčně druhý?

Elizabeth Warrenová: zastánkyně minorit a falešná indiánka

Michael Bloomberg: další miliardář v Bílém domě?

Pete Buttigieg: mluvčí mileniálů, který dokáže oslovit dárce

Tulsi Gabbardová: kontroverzní liberálka a veteránka z války v Iráku

MM25_AI

Amy Klobucharová: pragmatička se slovinskými kořeny

  • Našli jste v článku chybu?