Paroubkova vláda nemá podle manažerů právo na personální změny, které provádí
Považujete za správné, aby vláda Mirka Topolánka, která ještě nezískala důvěru, prováděla tak rozsáhlé personální změny?
- Ano 40,2 %
- Ne 55,2 %
- Nevím 4,6 %
Přestože vláda Mirka Topolánka ještě nepožádala poslance o důvěru, a hodlá tak učinit do 4. října, její členové již začali na jednotlivých ministerstvech uskutečňovat rozsáhlé personální změny. Domnívají se manažeři, že je tento postup správný? Na tuto otázku odpovědělo více než 55 procent účastníků Manažerského barometru, že nikoliv.
Jednání nových šéfů resortu označil první respondent za neprofesionální: „Personální změny, které provádí nedůvěryhodná vláda Mirka Topolánka, se dají bez přívlastku nazvat čistkami, které lehce snesou srovnání s komunistickými čistkami z padesátých let minulého století. Smutné na tom je, že uvolněná místa nejsou obsazována až na výjimky odborníky, naopak, doposud nebylo vyhlášeno jediné řádné výběrové řízení na obsazení vedoucího místa ve státní správě, jehož vedoucí či ředitel byl odvolán některým z ministrů Topolánkovy vlády. Naopak, nově jmenovaní lidé byli do svých funkcí jmenováni ze dne na den bez jakéhokoli výběrového řízení, což je dle mého názoru manažerský i morální hazard současně. To bylo řečí, když Paroubkova přesluhující vláda ještě tu a tam provedla personální krok, avšak opírající se o provedenou analýzu či na základě vážného pochybení. Asi nejodpornějším příkladem absence manažerských kvalit a etiky Topolánkových ministrů bylo až teatrální odvolání ředitele Národního divadla.“
Je to nesmysl. Kabinet ODS důvěru nemá a pravděpodobně ji ani nezíská: „Ne, a nejen proto, že samotná ODS před a po volbách prohlašovala, že soc. dem. nemá provádět takové změny, že na to již nemá mandát, ale především proto, že sama ODS nemá ani přislíbenou důvěru parlamentu, a dokonce je nanejvýš pravděpodobné, že ji ani nezíská. Dá se s téměř jistotou počítat, že její vláda je u konce. V tom případě se dá předpokládat, že ministři, kteří budou vládnout celé nebo velkou část funkčního období, si dosadí zase své lidi. Je to mrhání penězi daňových poplatníků.“
Autor další reakce s personálními změnami souhlasí, považuje je za potřebné pro vyrovnání politických sil: „Odpověď, že je to správné, volím nejen jako sympatizant pravicové politiky, ale především proto, že výměna lidí na významných pozicích, kteří byli často účelově a bez potřebných předpokladů dosazeni ČSSD (a to i v době, kdy ČSSD již neměla politický mandát), alespoň zčásti vyrovná politický vliv ve státních institucích, což podle mě zvýší vzájemnou politickou kontrolu. Doufám, že to povede k zastavení nebo alespoň snížení nebývalého rozmachu korupce ve státní sféře a také k pravdivému informování o skutečném stavu naší společnosti a ekonomiky. Domnívám se, že v přístupu vlád ČSSD (hlavně té poslední) lze najít mnoho analogie s přístupem levicových vlád v Maďarsku.“
Názor tohoto tázaného je jednoznačný, personální rošáda je potřebná: „I když v zásadě uspěchané personální změny při každé změně vládní garnitury nejsou dobrým jevem, v dané situaci lze souhlasit s urychlenou demontáží politicky dosazených figur předchozí vládou (zejména v posledních měsících jejího vládnutí - typicky třeba v resortu zdravotnictví).“
Ministři sami nic nezmůžou, je důležité, s kým budou spolupracovat: „Vláda je od toho, aby vládla a samotný ministr nezmůže nic. Tedy má-li pracovat podle svých představ, musí si vytvořit tým lidí, kteří jsou schopni jeho představy realizovat. A čím více změn tato vláda udělá, tím lépe. Čím méně Sojků a Drymlů zůstane na ministerstvech a státních úřadech, tím lépe budou fungovat.“
Vždyť politici nic neriskují, strana je na holičkách nenechá: „U nás je bohužel obvyklé, že každý, kdo se chopí moci, okamžitě umístí u korýtek své soukmenovce, i kdyby to mělo být na pár týdnů. Příležitost pustit alespoň trochu žilou daňovým poplatníkům se musí využít. U politiků mě to ani nepřekvapuje, protože už jsme si asi zvykli na to, co se nám v téhle zemi cyklicky střídá u moci. Spíš mě překvapuje, že ti soukmenovci jsou ochotni viditelně strkat své mastné rypáčky do korýtek, byť mohou jít již za pár týdnů na porážku. Zřejmě ale předpokládají (zpravidla správně), že matička strana se o ně i poté nějak postará.“
Odpovídalo 97 manažerů