Menu Zavřít

Den daňové svobody letos přišel rekordně brzy

2. 6. 2016
Autor: e15

Češi ve čtvrtek přestali pracovat na stát. Den daňové svobody nastal v České republice nejdříve od roku 2000 a dříve než v zemích eurozóny, ovšem později než je průměr zemí OECD. Podle výpočtů Liberálního institutu země platící eurem v průměru oslaví tento den 26. června a země OECD jej oslavily v průměru 29. května. Informoval o tom Aleš Rod z Liberálního institutu.

Nejdříve nastal den daňové svobody tradičně v Jižní Koreji (28. dubna). USA mají letos den daňové svobody 20. května. Ze zemí platících eurem je lepší než ČR Slovensko, Irsko, Estonsko nebo Polsko. Naopak hůře na tom je například Německo, Nizozemí, Francie, Rakousko nebo Finsko.

Češi letos na stát pracovali 153 dní, což je nejméně od roku 2000. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby veškerý jeho příjem připadá státu.

Liberální institut při svém výpočtu vychází z kalkulací Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Tato metodika využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu, a umožňuje tak porovnat vývoj českého dne daňové svobody s vývojem v dalších zemích.

Podle výpočtů společnosti Deloitte, která využívá jiné metodiky, připadne den daňové svobody letos na 20. června, o dva dny později než loni.

MM25_AI

Den daňové svobody v ČR

 Den daňové svobody v ČR. Zdroj: Liberální Institut

Den daňové svobody v roce 2016
Jižní Korea 28. dubna
Švýcarsko 5. května
Irsko 8. května
USA 20. května
Slovensko 30. května
průměr OECD 29. května
Polsko 1. června
ČR 2. června
Německo 11. června
Maďarsko 25. června
Eurozóna 26. června
Rakousko 6. července
Francie 26. července
Finsko 2. srpna

Zdroj: Liberální institut

  • Našli jste v článku chybu?