Menu Zavřít

Den nezávislosti

10. 3. 2014
Autor: Euro.cz

Glosa A máme tu další pokus o omezení nezávislosti a pravomoci Energetického regulačního úřadu. Ten poslední má na svědomí sociálnědemokratický poslanec Milan Urban. Co udělal? Připravil legislativní změnu, dle které by úřad namísto jedné osoby vedla pětičlenná komise. Současná šéfka regulátora Alena Vitásková tvrdí, že se tak Urban do čela úřadu snaží dostat zástupce jednotlivých energetických firem, kteří mají zájem na tom, aby se zvyšovaly ceny energií. Urban oponuje, že pět lidí bude mnohem nezávislejších než jedna osoba.

V Evropě fungují oba systémy, a oba relativně spolehlivě. V tuzemských kuloárech se ale hovoří o tom, že to je jen proto, že českého regulátora řídí Vitásková. Za dobu fungování Vitáskové údajně dramaticky klesla odbornost úřadu. Legendárním se stal příběh, kdy Vysoká škola ekonomická sestavila pro ERÚ speciální regulační vzorec. Úředníkům ale výpočty jaksi nevycházely – nebyli totiž schopni dosadit do vzorce ta správná čísla.

bitcoin_skoleni

Ale zpět k Vitáskové. Ta se za dobu svého působení na úřadě proslavila nejen tažením proti solárním baronům a bojem za snížení cen energií, ale i několika vlastními aférami. Na tu poslední upozornila Česká televize minulý týden. Policie vyšetřuje, zda Vitásková není ve střetu zájmů. Ze zákona sice nesmí podnikat v energetice, ale své dvě firmy z oboru prodala bývalému manželovi a své snaše. Ta ji však následně v e-mailech pravidelně informovala o ekonomické situaci obou podniků. Dle právníků jasný důkaz o střetu zájmů. I v této souvislosti se nezbývá než zamyslet nad tím, zda největší hrozbou pro nezávislost ERÚ není sama Vitásková.

O autorovi| Vadim Fojtík, fojtik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?