pozornosti. Den otců se tak pozvolna dostává i do českých kalendářů. Letos vychází na třetí neděli v červnu, takže ho oslavíme 19. 6. 2022.
Co je Den otců?
Den otců je svátek, který by měl připomínat důležitou roli mužů ve výchově dětí a jejich postavení ve společnosti. Ve většině zemí včetně Česka se tento svátek slaví třetí neděli v červnu. Obdoba této ,slavnosti‘ pro ženy je Den matek, který letos připadl na 8. května. Oba tyto dny jsou spjaty s připomenutím lásky rodičů a dětí. Především Den matek je spojován i s obdarováváním maminek jejich dětmi či partnery. Mezi oblíbené dárky se řadí květiny či bonboniéry.
Historie Dne otců
Poprvé byla oslava Dne otců zaznamenána roku 1907 v západní Virginii v rámci církevní katolické akce. Slavení ale předcházela tragická událost v dolech, při níž zemřelo 361 mužů, z nichž 250 bylo otců. Grace Golden Claytonová, dcera jednoho z nich, se proto rozhodla věnovat jim mši, kterou byli všichni tito muži uctěni. Akce to byla ale spíše jednorázová a nebyla dále propagována.
Nejznámější je pak záznam z roku 1910. Oslavu iniciovala v americkém státu Washington žena jménem Sonora Smart Doddová, která ji navrhla pastorovi poté, co byl v kostele oslavován Den matek. Otec Doddové byl ovdovělý a kromě ní vychoval dalších pět dětí. Slavnost chtěla jeho dcera na tatínkovu počest pořádat každý rok 5. června, kdy měl narozeniny. Pastor ale údajně tento den neměl čas. Akce tak byla přesunuta na již známé datum – 19. června, třetí červnovou neděli.
Den otců vyhlásil deklarací oficiálně na třetí červnovou neděli až americký prezident Lyndon Johnson v roce 1966. Za národní svátek ho zákonem ustanovil ale až americký prezident Richard Nixon v roce 1972. Z USA poté tento svátek převzalo mnoho dalších států.
Obdobou pro muže, kteří děti nemají, je Mezinárodní den mužů. Ten se slaví 19. listopadu. Je oslavován ve více než šedesáti zemích světa.
Kdy se slaví Den otců ve světě
Třetí neděle v červnu – v tuto dobu Den otců slaví ve většině zemí Ameriky, Asie, Afriky a Evropy. Samozřejmě ale existují i výjimky. V mnoha latinskoamerických nebo katolických zemích, jakými jsou Itálie nebo Španělsko, otcové slaví na svatého Josefa 19. března. V Dánsku oslavují tatínky 5. června, zbytek severských států zase druhou listopadovou neděli. V Austrálii a na Novém Zélandu je Den otců stanovený na první neděli v září, přičemž na událost nezapomínají ani některé arabské země - v těch je datum stanoveno na 21. června.
V neposlední řadě zmiňme Německo. Tam se otcové oslavují rovnou dvakrát. Poprvé na tzv. Vatertag, který je spjatý se Dnem Nanebevzetí Ježíše Krista 40 dní od Velikonoc a je státním svátkem. Další oslavu si pak v Německu užijí otcové v den zvaný jako Männertag, který letos připadá na 26. května.
Na Vatertag dříve v komunistické a ateistické NDR žádné volno nebylo, proto si muži na protest v tento den brali dovolenou a vyráželi na vandry do přírody a také po hospodách. V posledních letech tyto pánské jízdy v Německu už tolik oblíbené nejsou, muži zůstávají spíše doma s rodinami. Tam se často pořádají zahradní party. Na historii ale nezapomínají třeba německé pivovary, které mužům nabízejí v tento den speciální slavnostní nabídku.