Zájemci o primární akcie zaplatí za firmu soudní výlohy
K nezaplacení. To je téma dlouhodobé reklamní kampaně společnosti MasterCard. Uvádí se v ní, že v životě jsou věci, které za peníze nekoupíte. Ani newyorská firma sídlící ve městě Purchase netušila, že se jí tento inzertní slogan jednou bude hodit při vstupu na burzu. Co si to vlastně investoři koupí, když vloží kapitál do akcií MasterCard, až firma v příštím roce začne být veřejně obchodovatelná? Tím si v této chvíli nemůže být nikdo jistý.
Jisté je pouze to, že v prvním čtvrtletí roku 2006 se společnost MasterCard – která před téměř čtyřiceti lety pomáhala kreditním kartám razit cestu – přemění ze soukromé společnosti vlastněné bankami na veřejný podnik. Wall Street předpovídá skvělou primární emisi, která pravděpodobně zastíní i 1,2 miliardy dolarů, které získal za primární emisi Google. Burzovní odhady hodnoty vydaných akcií MasterCard se pohybují v rozsahu od střízlivých 2,65 až po sedm miliard dolarů. Ve světě, kde umělá hmota srazila na kolena hotové peníze, se zdá, že MasterCard - dvojka na trhu za Visa - je dobrou volbou.
Ale je tomu tak doopravdy? Vydavatel kreditních karet je zapleten do tuctu soudních sporů, které by ho mohly stát miliony na právních poplatcích a desítky miliard na odškodnění. A noví investoři by se do mohli také namočit. MasterCard vede se spotřebiteli, zákonodárci a obchodníky po celém světě nelehký boj v záležitostech od porušování bezpečnosti dat po správní poplatky. Americké komisi pro cenné papíry společnost MasterCard oznámila, že má v úmyslu použít 650 milionů dolarů, které získá z prodeje akcií, na úhradu soudních výloh. Na soudní spor už nemá žádné rezervy, a ačkoliv jí banky zřejmě něco z toho dluží, od sítě MasterCard se distancují.
Největší pohromu představuje asi 38 případů, v nichž obchodníci obviňují MasterCard i Visu z porušení protikartelové politiky a zneužití postavení na trhu. MasterCard a Visa už prohrály podobný případ s ministerstvem spravedlnosti i spor vyvolaný obchodním řetězcem Wal-Mart, jemuž musely zaplatit odškodnění ve výši tří miliard dolarů. Kvůli sporu s ministerstvem spravedlnosti podaly na platební sítě a velké banky žalobu společnosti American Express a Discover, jelikož se cítily poškozeny nekalou soutěží. „Na odvětví mají tyto případy strašný dopad,“ přiznává Duncan MacDonald, bývalý generální rada divize platebních karet Citibank, „Nejhorší je, pokud se zjistí, že se předem domlouvala výše cen. To je nejšpinavější podvod, který se dá v komerčním světě spáchat.“ Mluvčí firmy uvádí, že MasterCard je nyní podle pravidel americké komise pro cenné papíry vázána mlčenlivostí a o primární emisi akcií nemůže nic sdělovat.
Možná nebezpečí.
Údaje, které MasterCard ve zprávách pro komisi cenných papírů uvádí, toho odhalují dost. V doplněném registračním prohlášení, které bylo zapsáno 14. listopadu, firma prohlašuje, že právní a zákonná rizika ohrožují další růst, zisky a obchodní modely potenciálních zákazníků. Společnost MasterCard je přesvědčena, že právní potíže byly způsobeny stavem vlastnických vztahů a řídící struktury a doufá, že důkladnou obnovou vedení, přivedením nových nezávislých ředitelů a vyplacením členských bank, které aktuálně stanovují ceny, se bude schopna právních potíží nadobro zbavit.
Ostatní si tak jisti nejsou. „Odpovědnost, kterou banky a MasterCard nesou, není omezená,“ tvrdí William McCracken, generální ředitel atlantské korporace Synergistics Research, která se zabývá průzkumem trhu finančních služeb. Zatím se jen málo analytiků domnívá, že 650 milionů bude stačit na pokrytí soudních poplatků a odškodnění a MasterCard uvádí, „že výši možných pokut není schopná odhadnout“. Craig J. Maurer, výkonný ředitel společnosti Fulcrum Global Partners podotýká: „Pokud je vydání akcií motivováno snahou ochránit se před potížemi se zákonem, pak jsou šance na návratnost velmi chabé.“
MasterCard má však pro emisi akcií také spoustu dobrých důvodů. Získá hotovost na akvizice, investice do technologií a najmutí špičkových odborníků v době, kdy v platebním průmyslu začíná propukat tvrdý konkurenční boj. Do rvačky se přidávají další, například Wal-Mart, PayPal, Google, a dokonce i provozovatelé mobilních sítí. Například japonská korporace NTT DoCoMo má v plánu přijít v příštím roce na trh s novými mobilními telefony, které by fungovaly jako kreditní karty. Hodlá tak učinit ve spolupráci s finanční skupinou Sumitomo Mitsumi, největší bankou světa. Čerstvý kapitál chce MasterCard rovněž použít na zkvalitnění své marketingové mašinérie podle vzoru konkurenční společnosti American Express. Také by ráda zmenšila dlouhodobý odstup za svým úhlavním konkurentem, Visa USA. MasterCard měla v loňském roce obrat 1,03 bilionu dolarů v transakcích, to je méně než polovina obratu společnosti Visa, která se dostala na 2,27 bilionu. Na třetím místě je s velkým odstupem AmEx s obratem 414 miliard.
Horko kolem soudních procesů prožívá i Visa. Její vedení schválilo 20. října plán na změnu struktury řízení - výměnu výkonných bankéřů za osm nezávislých ředitelů. Visa však bude dále vlastněna a kontrolována členskými bankami. Elizabeth Buseová, výkonná viceprezidentka zodpovědná za produktový vývoj ve Visa USA, uvádí, že její firma nemá v úmyslu vstoupit na burzu, a není si jista, zda reorganizace v MasterCard „může přinést větší právní ochranu, než jakou umožňuje vlastnictví a řídící struktura společnosti Visa“.
Obě sítě platebních karet to brzy zjistí. Před nimi a jejich partnerskými bankami stojí velmi ošidný právní zápas ve věci takzvaných transakčních poplatků. Jedná se o lukrativní poplatky, které banky a platební sítě vybírají od obchodníků pokaždé, když je pro nákup zboží použita kreditní nebo debetní karta. Obchodníci obvykle tyto poplatky, které podle některých odhadů každoročně dosahují 24 miliard dolarů, přenášejí na své zákazníky v podobě vyšších cen.
Občanská válka.
Visa i Mastercard po celé roky tvrdí, že jejich poplatky jsou v pořádku. Američtí zákonodárci to ještě budou muset zvážit. Zahraniční vlády však zatím straní obchodníkům. V roce 2001 nařídila snížení poplatků australská centrální banka a regulační opatření zvažují i Evropská rada a britský úřad pro korektní hospodářskou soutěž OFT. Kvůli zákonům, které ctí zájmy partikulárních skupin a které jsou jedinečné pro Spojené státy, předpovídají odborníci na právo a kreditní karty ošklivou bitvu mezi právníky zastupujícími skupiny obchodníků a právníky hájícími banky. „Je to občanská válka,“ soudí Duncan MacDonald a tvrdí, že by do sporu měla vstoupit vláda.
Situaci stěžují dokonce i nejlepší zákazníci MasterCard. Banky i obchodníci se sdružují, vyjednávají nižší provozní poplatky, a stlačují tak marže. A velké banky jako Citi a JPMorgan Chase, které postupně ztrácejí statut členů, nakonec budou moci uvést na trh své vlastní typy platebních karet. Není to žádná maličkost, neboť velkou část zisků MasterCard tvoří pět největších zákazníků. Za prvních šesti měsíců tohoto roku společnosti přinesli 485 milionů dolarů, 34 procent zisku. Ztráta libovolného z nich by mohla ohrozit podstatu firmy. Společnosti Citi a GE Consumer Finance již oznámily, že vydají konkurenční platební karty American Express a Discover.
Načasování primární emise akcií zdánlivě také pracuje proti MasterCard. V posledních několika letech připadala pětina primárních emisí na finanční společnosti, protože nováčci těžili z nízkých úrokových sazeb. Výnosy z upsaných akcií byly v roce 2005 skromné, asi sedm procent, naproti růstu 3,5 procenta indexu S&P. Kreditní kvalita spotřebitele však kolísá a osobní bankroty jsou čím dál častější. Jaká bude hodnota MasterCard, až vstoupí na burzu cenných papírů? Těžko říci.
MÁ DÁTI, nebo DAL?
Nehledě na světově proslulou značku a na objem nákupu ve výši bilionu dolarů s sebou primární emise akcií MasterCard nese svá rizika:
SOUDNÍ BITVY
* Zhruba 650 milionů dolarů získaných z primární emise padne na soudní výlohy za obhajobu v 38 sporech o poplatcích Mastercard a v dalších žalobách. Firma nemá žádný další zákonný rezervní fond.
* Discover a American Express žalují MasterCard za nekalou soutěž
* Držitelé karet žalují společnost za procedurální pochybení při kurzových převodech a za údajné miliardy neúměrně vysokých poplatků
PRŮMYSLOVÉ PŘEKÁŽKY
* Pokračující konsolidace v bankovnictví a obchodních kruzích umožňuje velkým zákazníkům vyjednávat nižší provozní poplatky a stlačovat zisky
* Zájem finančních investorů o primární emise klesá, protože federální vláda zvyšuje daně a kvalita kredibility spotřebitelů je nejistá
* MasterCard má velké slabiny v debetních transakcích s použitím PIN, které jsou častější než transakce kreditní
* Krok je špatně načasovaný: velké banky si karty začínají zajišťovat samy
* Nováčci — internetovým platebním systémem PayPal počínaje a mobilními telefony konče — ohrožují všechny hráče
Copyrighted 2005 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek
Překlad: Dagmar Tomková