Menu Zavřít

Depeše z regionu

16. 9. 2019
Autor: Euro.cz

Letošní ročník Teplického pivního rynku byl sice nenápadný, ale o to príjemnejší

Pořádat pivní festival ve stejný termín jako žatecká Dočesná, a k tomu ještě v Ústeckém kraji, nevypadá jako nejlepší podnikatelský záměr. Teplický minipivovar Monopol však už od svého založení v roce 2015 naboural řadu zažitých představ - třeba tu, že dražší (a kvalitnější) pivo, a ještě k tomu ejl, nemá v tomto konzervativním regionu šanci. A tak ani o osud čtvrtého ročníku festivalu Teplický pivní rynek, který Monopol pořádá, nemusel mít nikdo obavy.

Degustační akce, kde člověk za zálohu získá malou sklenici a celý den pak může ochutnávat produkci řady minipivovarů (deci po deseti korunách), v sobotu 7. září oživila centrum lázeňských Teplic a opět do města přivezla řadu výtečných piv.

Několik píp obsadil podnik Ossegg z blízkého Oseku. Příjemným dojmem působil jeho sytý světlý ležák Kazbek 12°, jenž díky bohatým dávkám sladu působí plně. Má i lahodnou hořkost a navíc je dobře pitelný.

Abychom se geograficky neposunuli příliš daleko, okusili jsme i aktuální produkci děčínského Nomáda. A jeho majitel a sládek Jan Kočka opět potvrdil, jak precizně je vyvinutý jeho cit pro práci se surovinami. Řeč je o saison speciálu Zámecká panna medová 14°. Silné pivo s 5,8 procenta alkoholu zjemňuje med ze zahrad děčínského zámku. Saison voní květy, v chuti je přehledně cítit hořkost.

Pokud člověk holduje pivu, které se navíc vymyká většinové produkci, Zámecká panna je ideální volbou.

Hned dva zásahy „deset z deseti“ si na Teplickém pivním rynku připsal i podnik Raven. Z domovské Plzně dorazil s bohatým sortimentem, kromě správně surového IPA Hells Bells 13° přivezl i extrémní Skotský masakr 20°. Pro tento ejl byla decová degustační sklenička jako dělaná. Víc by snad člověk ani nezvládl. Tedy pokud nechtěl z festivalu zamířit rovnou do postele. Masakr se prezentoval těžkou vůní, v chuti slabou hořkost velmi potlačoval sladký odér.

Takže zase zpátky k něčemu normálnějšímu. Létající pražský pivovar Chroust si zaslouží obdiv za svou jedenáctku Last Days of Summer. Pivo stylu American Wheat Ale se 4,9 procenta alkoholu voní po zralém letním ovoci, přesto je lehké a do těchto zářijových dnů přináší osvěžující sluneční paprsky schované v mírně kyselkavých momentech v chuti.

A na závěr jsme si nechali stánek pořadatelského Monopolu, jehož sládková Martina Valterová na průběh celého festivalu dohlížela. Pro návštěvníky si připravila jednu specialitu. Přestože její sezonní speciál IPA nabízí pivovar hlavně vjarních měsících, několik sudů si nechala právě na rynek. Dobrým skladováním neztratil nic ze své čerstvé vůně ani svěžesti, po sobotním ataku mnoha extrémně hořkých piv bylo toto ukázkou, že svrchně kvašená IPA je lahodná i beztoho.

Monopol sice funguje teprve čtyři roky a pár měsíců, ale jeho Teplický pivní rynek ukázal zásadní věc. Že mnoho místních díky němu nezná už jen výčepní pivo a ležáky. Toto je ta minipivovarská revoluce v nejlepším smyslu slova. •

bitcoin_skoleni

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?