Menu Zavřít

Deregulace: Pomalu, nebo vůbec?

18. 7. 2005
Autor: Euro.cz

NÁVRH ZÁKONA O NÁJEMNÉM Vláda schválila minulý týden postup zvyšování nájemného. Kromě ČSSD jsou ale zatím všechny politické strany proti němu. Návrh se nelíbí ani soukromým majitelům domů, ani obcím.

**NÁVRH ZÁKONA O NÁJEMNÉM

Vláda schválila minulý týden postup zvyšování nájemného. Kromě ČSSD jsou ale zatím všechny politické strany proti němu. Návrh se nelíbí ani soukromým majitelům domů, ani obcím.

Nájemné v Česku by mělo růst o 9,3 procenta ročně, a to až do roku 2012. Až pak se začne určovat pouze dohodou mezi nájemcem a pronajímatelem. V případě neshody by pak výši nájemného určil soud. Vyplývá to z návrhu zákona, který schválila vláda.

Zmíněné číslo je průměrné - takže ne všude v Česku by nájemné rostlo stejným tempem. Nejvyšší meziroční nárůst (až 18%) se předpokládá v Praze. Nejnižší může nastat v některých městech na severu Čech, a především v malých městech na Zlínsku a Vysočině, kde by nájmy neměly prakticky růst vůbec.

Činže v „regulovaných“ bytech již několik let nerostou. Ústavní soud zrušil dvakrát podzákonnou normu, která jejich výši a postupný růst určovala. Upozornil, že tuto záležitost může upravovat pouze zákon. Koalice však nebyla zatím schopna předložit takový návrh, který by prošel parlamentem. Kvůli přetrvávající regulaci nemají vlastníci domů peníze často ani na nutné opravy (podrobněji v Profitu č. 11/2005).

V České republice žije v bytech s regulovaným nájem tři čtvrtě miliónu rodin, z toho je asi 300 tisíc bytů v soukromém vlastnictví. Soukromým vlastníkům, kteří se již obrátili s žalobou na náhradu škody na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, se ani současným zákonem navržené tempo deregulace nelíbí. „Stav, který nastane v roce 2012, je přesně oním stavem, za nějž bylo Polsko odsouzeno evropským soudem,“ připomíná předseda Hnutí na obranu majitelů realit Giorlamo Giormani. Tempo deregulace navržené minulý týden se ale nelíbí ani Svazu měst a obcí. Předseda jeho bytové komise a starosta Letňan Josef Dobrý míní, že zákon měl přijít již daleko dříve a deregulace měla být rychlejší.

MM25_AI

ČSSD tak pro svůj návrh nezískala podporu ani jednoho ze svých nejvýznamnějších starostů. Dokonce i ve vládě hlasoval s jejími ministry pouze vicepremiér Martin Jahn. Koaliční partneři ústy Miroslava Kalouska a Pavla Němce sdělili, že o tempu deregulace ještě hodlají jednat, protože jim připadá pomalé. Proti je rovněž ODS. Stínový ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič soudí, že sedm let je příliš dlouhá doba, a že zákon je stále v rozporu s nálezem Ústavního soudu. ČSSD se bude těžko nalézat případná shoda i s KSČM, která navrženou deregulaci naopak považuje za příliš vysokou.

(viz také glosa na straně 20)

  • Našli jste v článku chybu?