Menu Zavřít

Derniéra srbské Lady Macbeth

23. 4. 2019
Autor: Euro.cz

Intrikánka, která motivovala srbského prezidenta Slobodana Miloševice k radikálnímu postupu, dožila v emigraci v Rusku

Někdy stačí znát přezdívky, které lidé za svého života dostali, abychom o nich věděli vše podstatné. Srbská politička Mirjana Markovicová (10. července 1942 až 14. dubna 2019) si svou drsností a intrikařením vysloužila přízviska Rudá čarodějnice a balkánská Lady Macbeth.

V páru, který vytvořila se svým manželem Slobodanem Miloševicem, bývala tou radikálnější a krvelačnější složkou.

Mirjana neměla zrovna idylické dětství.

Oba její rodiče byli partyzáni bojující proti nacistické okupaci své vlasti, matku Veru zajali a popravili Němci.

Ročního dítěte se ujali prarodiče žijící v Požarevaci. S otcem, pozdějším komunistickým funkcionářem Momou Markovicem, se vídala většinou jen o letních prázdninách. Byl to fanatický komunista a stejný světonázor po něm převzala i dcera.

Na bělehradské univerzitě Mirjana vystudovala sociologii. Potkala zde studenta Slobodana Miloševice, se kterým vytvořila nerozlučnou dvojici. V roce 1965 se vzali a měli spolu dva potomky - syna Marka a dceru Marii. Později se Markovicová stala profesorkou na bělehradské univerzitě a napsala stovky prací o sociologii.

Jenže u vědecké kariéry - bohužel pro celý západní Balkán - nezůstala. Změnu do života prominentní bělehradské rodiny přinesla politická kariéra Slobodana Miloševice. Během 80. let rychle vystoupal v komunistické hierarchii až na vrchol.

Po krizi v Kosovu v roce 1987 přeskočil na vlnu srbského nacionalismu.

Odsud už byl jen krok kvojenskému zásahu ve Slovinsku a rozpoutání krvavých válek v Chorvatsku, Bosně a Kosovu.

Během celé této doby byla Mirjana jedinou osobou, které poněkud paranoidní Slobodan Miloševic důvěřoval.

Dokonce si založila vlastní stranu Jugoslávská levice, která kandidovala ve volbách v koalici s manželovou Socialistickou stranou. Po celá 90. léta nebyla v Srbsku síla, která by jejich moc dokázala ohrozit.

Vedle zločinů páchaných na Chorvatech, Bosňácích a etnických Albáncích byl Miloševicův režim nebezpečný i uvnitř. Neštítil se ani na vražd nepohodlných politiků a novinářů.

Sen o velkém Srbsku, které by sahalo až k Jaderskému moři, bělehradskému páru nevyšel. Srbsko z válek vyšlo jako ekonomicky vyčerpaná země s příšernou pověstí ve světě. V září roku 2000 Miloševic prohrál v prezidentských volbách, a když se je pokusil zmanipulovat, byl svržen lidovou revolucí. Spolu s ním přišla o moc i Lady Macbeth.

Životní cesta jinak nerozlučné dvojice se rozdělila. Miloševic skončil před mezinárodním soudem v Haagu, byl odsouzen a v roce 2006 ve vězení zemřel.

Markovicová se vyhnula stejnému osudu tím, že odcestovala do Ruska. Putinův režim jí i synovi Markovi poskytl azyl a odmítal je vydat k trestnímu stíhání. •

bitcoin_skoleni

O autorovi| David Tramba, tramba@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?