Menu Zavřít

DESET NOVÝCH ČLENŮ

10. 10. 2001
Autor: Euro.cz

Na otázky týdeníku EURO odpovídá nový prezident

Přijetí Centrální mimoklubové registrace hráčů, volba nového prezidenta a výboru České golfové federace (ČGF), to byly výsledky výroční konference konané 3. března. Do čela federace byl zvolen Milan Veselý, dosavadní viceprezident. Po tomto setkání přibylo deset nových členských klubů. Největší změnou v dosavadní praxi je přijetí Centrální mimoklubové registrace hráčů (CMR). „Je to převratná novinka v našem golfu. Odteď nemusí být začínající hráč nutně členem klubu, aby mohl hrát na českých hřištích, říká Karel Vopička, předseda sportovní a technické komise. Za dva tisíce korun ročního příspěvku bude hráč registrován u ČGF. Hendikepová karta bude také registrována v centrální databázi. Těžiště úlohy zesnulého prezidenta ČGF Hanuše Goldscheidera (EURO 10/2001) bylo v jeho diplomatickém působení. V roce 1968 se zasloužil o znovuzařazení Československa do EGA (Evropská golfová asociace), kterou Československo v roce 1937 spoluzakládalo. Na budoucnost federace a českého golfu se týdeník EURO zeptal nového prezidenta Milana Veselého.

EURO: Pokračuje spolupráce se zahraničím?
VESELÝ:
Kontakty jsme neztratili. Měl jsem možnost během deseti let po boku Hanuše Goldscheidera navštívit mnoho golfových destinací a poznat všechny evropské funkcionáře.

EURO: Jak chcete přilákat další zájemce o golf?
VESELÝ:
Nechceme vymýšlet vymyšlené. Nejpropracovanější program pro mládež je v devítimilionovém Švédsku. Věřím, že se nám podobně jako tam povede přilákat hodně mladých lidí. Třeba se kluci nebudou chtít stát Maradonou, ale Alexem Čejkou.

EURO: Není brzdou pro rozvoj golfu fakt, že se na většině hřišť během sezony o víkendech konají firemní turnaje a hráč, není–li pozván, nemá možnost si zahrát?
VESELÝ:
Nepochybně. Jako představitel ČGF to samozřejmě nevítám, budu vždy proti tomuto obsazování, ale chápu to. Provozovatelé golfových hřišť musejí z něčeho hradit provoz areálu. Proto raději nasmlouvají firemní turnaje, za které mají jistý příjem.

EURO: Připravujete projekt centrální golfové školy?
VESELÝ:
Nyní federace studuje projekt karlovarského trenéra Karla Skopového, který vychoval mnoho našich dobrých hráčů. Jde o propracovaný systém, který by zapojoval i další profesionály.

EURO: A co naši profesionální trenéři?
VESELÝ:
Rozhodně bych je nepodceňoval. Podle mého názoru má česká profesionální golfová asociace (PGA) velmi dobrou úroveň. Jsou tam jako všude jinde lidé různé úrovně. Jako příklad můžu vysoce hodnotit výkon Jana Juhaniaka, trenéra reprezentace na loňském Mistrovství světa v Berlíně, kde měl vysokou autoritu u hráčů, efektivně jim pomáhal.

EURO: Bude v případě rozvoje golfu dostatek trenérů?
VESELÝ:
Ano. Budeme ale muset pro některá hřiště přijmout i zahraniční trenéry. Problém našich profesionálů je ten, že řada kvalitních trenérů pracuje v zahraničí, v Rakousku, Německu. Řešením by mohl být jejich návrat, zatím ale český klub nemůže nabídnout takové podmínky jako zahraniční.

EURO: Co brání větší výstavbě hřišť?
VESELÝ:
Jednoznačně peníze. Sám vím o několika lokalitách, kde se projekt dostal do stadia stavebního povolení, to znamená, že by mohl být uskutečněn ze dne na den, ale chybějí finanční prostředky. Proto si v českém golfu musíme vážit i takových iniciativ, které vytvoří jakoukoliv herní základnu, třeba jenom driving range. Zlepšení golfové situace je viditelné i u nás, kdy se nabízí pět osmnáctek a více než 20 devítijamkových hřišť. V polovině devadesátých let u nás začalo vznikat velké množství jednodušších zařízení. Ani tady se golf nemusí hrát pouze na luxusním hřišti, jako je Karlštejn nebo Mariánské Lázně. Dá se hrát na jednoduše vybudovaném hřišti, jako je třeba v Alfrédově nedaleko Stříbra.

EURO: Jak postupovat při výstavbě golfového areálu?
VESELÝ:
Golfové zařízení se dá stavět třemi způsoby. Jednou variantou financování je sdružení soukromých prostředků a za ně vybudovat privátní hřiště a klub. Další alternativou je velký investor, který vše investuje a začleňuje golfové hřiště do komplexu služeb. V tomto případě se sleduje rychlost návratnosti investic. A třetí je municipální aktivita, kdy má obec k dispozici pozemky vhodné pro výstavbu hřiště. Ta pak buď sama financuje výstavbu, nebo se spojí s dalším subjektem, většinou tak vznikne veřejně přístupné hřiště. Existuje řada způsobů, jak tyto základní alternativy kombinovat.

FIN25

EURO: Plánujete přivést do Česka velký turnaj?
VESELÝ:
Chceme získat turnaj European Challenge Tour již pro podzimní termín. Chci pokračovat v budování kontaktů,rád bych do Mariánských Lázní přivedl St. Andrews Trophy, to je utkání dvanáctičlenného amatérského mužstva z Velké Británie a mužstva kontinentální Evropy.

Noví členové ČGF Golf Club Hluboká Královský Golf Club Malevil (mezi Libercem a Děčínem) Golf Club Libouchec (nedaleko Ústí nad Labem) Golf Club Lipno Golf Club Mladé Buky Golf Club Mnich Nová Bystřice Golf & Country Club Nová Amerika (nedaleko Jaroměře) Prosper Golf Club Čeladná (na Frýdeckomístecku) Golf Resort Paradise (u Benátek nad Jizerou) Valašský Golf Club Rožnov

  • Našli jste v článku chybu?