Desítky tisíc Italů se dnes ráno vydaly do ulic, aby protestovaly proti úsporným opatřením tamní vlády a podpořily generální stávku. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP.
Foto: Profimedia.cz
„Země si takový plán nezaslouží,“ uvedla generální tajemnice největší odborové centrály v zemi CGIL Susanna Camussová, která vedla protestní pochod v Římě. „Jsme na okraji propasti, potřebujeme odpovědnou vládu,“ dodala Camussová.
Obdobné manifestace probíhají v dalších městech po celé Itálii. Více než deset tisíc lidí se zapojilo do demonstrace ve Florencii, podobně je na tom i Janov. Generální stávka prozatím nejvíce narušila veřejnou dopravu, protože aerolinky, vlaky, autobusy i trajekty hlásí rušení spojů a zpoždění. Do práce nepřišli ani zaměstnanci pošt, omezení čelí i nemocnice. Stávka již mohla vyvolat první zklamání u turistů, protože své brány neotevřely muzea ani galerie, zavřeno zůstalo i římské Koloseum.
Ve snaze uklidnit finanční trhy premiér Silvio Berlusconi slíbil vyrovnat rozpočet do roku 2013. Řím chce letos zavést rozpočtové škrty v celkovém objemu 20 miliard eur (zhruba 488,4 miliardy Kč), zatímco příští rok vláda plánuje ušetřit dalších 25 miliard (610,5 miliardy Kč).
Plán počítá se škrty v rozpočtech jednotlivých ministerstev i místních úřadů. Navíc chce zvýšit daň z přidané hodnoty (DPH) a posunout věk odchodu do důchodu pro určité vrstvy zaměstnanců. O balíčku se právě v úterý začne debatovat v Senátu.
V neobvyklém prohlášení, které zdůraznilo vážnost situace, prezident Giorgio Napolitano napsal, že je nutné obnovit důvěru ve veřejné finance. Podle jeho slov nadešel čas na implementaci opatření, které jsou schopné „posílit efektivitu a důvěryhodnost“ úsporného balíčku.
Během pondělního obchodování výnosy desetiletých italských dluhopisů stouply na téměř 5,6 procenta, přiblížily se tedy úrovni šesti procent, která v srpnu přinutila Evropskou centrální banku (ECB) obnovit svůj program na koupi dluhopisů zemí v potížích. Během úterý ale výnosy mírně klesly a pohybují se kolem 5,49 procenta.