Menu Zavřít

Dětinská hra s volebním věkem

17. 4. 2019
Autor: Redakce

Nový předseda starostenského hnutí STAN Vít Rakušan sice podle všeho usiluje o voliče napravo od středu, hned po svém zvolení však vytáhl hodně levicový koncept rozšíření volebního práva na šestnáctileté. Ve světě s tím obvykle přicházejí Zelení, kteří v dětech vidí svůj potencionální elektorát a hnutí kolem švédské klimatické misionářky Grety jim dává za pravdu.

Nicméně s představou, že mládež je třeba zapojovat do politického života co nejdříve, poněkud koliduje realita té mládeže. Školní inspekce nedávno prověřovala sociální gramotnost deváťáků, kde je dnes už nemalý podíl šestnáctiletých, a zjistila tristní stav ohledně schopnosti spolupracovat, snášet kritiku, řešit konfliktní situace a rozpoznat manipulaci. O tom, jak se dnes posouvá věk, kdy se mladí osamostatňují a odcházejí z mamahotelů, kdy zakládají rodiny a přijímají odpovědnost alespoň za sebe, když už ne za své děti, je pak celkem zbytečné hovořit. Za dvě generace to dělá nějakých deset let.

MM25_AI

Měli by mít volební právo už šestnáctiletí?

Nejsem až takový staromilec, abych popíral nějaké objektivní důvody, které k těmto změnám vedou, a viděl v tom nějakou blížící se katastrofu. Nakonec s prodlužujícím se věkem dožití toho dnešní šestnáctiletí budou muset zvládnout za život mnohem více než my starší. Nicméně o tom, že schopnost vnímat důsledky svého konání a nést za ně zodpovědnost se posouvá do vyššího věku, není pochyb. Že by bylo nějak třeba stejným směrem posouvat i volební právo, asi není momentálně aktuální otázkou. Pohyb opačným směrem je ale rozhodně značnou nezodpovědností.

Kvalita demokracie se totiž neodvíjí od toho, jaký díl populace se dostaví k volbám, ale od toho, jaký díl jejich účastníků tuší, o čem vlastně rozhoduje a chápe, jaký je jejich vlastní skutečný zájem. Změna volebního práva směřující ke snižování tohoto podílu je pak nežádoucí, a když přesáhne rozumnou míru, tak pro demokracii i hodně nebezpečná.

Čtěte další komentáře Pavla Párala

  • Našli jste v článku chybu?