Soud na Floridě musí řešit žalobu na Deutsche Bank. Největší německá banka prý ukrývá 3 miliardy dolarů pocházejících od rodiny obchodníků Wertheimových. Banka odmítá prostředky vrátit židovskému trustu, který zastupuje potomky rodiny.
Žaloba uvádí, že banka odmítá vrátit peníze, které původně rodina uložila ve švýcarské bance Credit Suisse ještě před nástupem nacistů v Německu k moci. Aktiva byla později převedena do největší německé banky Deutsche Bank. Uvedl to Wertheim Jewish Education Trust.
Jak Deutsche Bank tak i švýcarská Credit Suisse to odmítají s tím, že požadavek na vrácení peněz je neoprávněný.
Bereme to vážně
Německá banka prý odmítla spolupracovat s dědici rodinného majetku Wertheimových na vrácení peněz, které by byly využívány na dobročinné účely, uvádí se v žalobě podané u soudu ve Fort Lauderdale na Floridě.
Mluvčí banky Tim-Oliver Ambrosius tvrdí, že žalobu bere banka velmi vážně. Zároveň obvinění odmítá. „V každém řízení zahájeném proti bance bylo v této věci rozhodnuto ve prospěch banky,“ zdůraznil. Žaloba byla totiž už podána u různých soudů ve Spojených státech.
Spory po celém světě
Pro banku to je další nepříjemnost, kterou musí v poslední době řešit. Vedení banky souhlasilo s vyplacením pokuty ve výši 7,2 miliardy dolarů za prodej cenných papírů s toxickými půjčkami ve Spojených státech, což přispělo k vypuknutí finanční krize v roce 2008. Navíc banka čelí soudním sporům ohledně manipulací s obchodováním cizích měn a obcházení sankcí vůči Rusku.
Spletitá historie
Charitativní trust je dědicem potomků Josepha Wertheima. Rodina provozovala před válkou obchodní domy KaDeWe zejména v Berlíně a textilní továrny ve Frankfurtu nad Mohanem. Značka byla po válce obnovena, v roce 1994 jej získala firma Karstadt.
Karl Wertheim se už ve 20. letech obával nástupu nacistů a převedl své podnikatelské aktivity do Španělska. V roce 1931 si otevřel účet u Credit Suisse. Banka rodinná aktiva chránila až do roku 1945. Po smrti Karla majetek spravovala jeho žena Maria až do 70. let. Rodině patřila také firma Hispano Olivetti na kancelářské psací stroje a investiční portfólia ve švýcarských bankách, pozemky v Evropě, ve Spojených státech a sbírka uměleckých předmětů.
Aktiva pak přešla přes několik prostředníků v roce 1993 až na Deutsche Bank. Žaloba podaná jménem Wertheim Jewish Education Trust požaduje navrácení 3 miliard dolarů (asi 75 miliard korun).
Banka, která se zaměřuje na investiční bankovnictví, loni za poslední kvartál vykázala zisk 1,2 miliardy dolarů před zdaněním, uvedl její ředitel John Cryan.
Dále o Deutsche Bank čtěte: