Německá jednička bankovního sektoru Deutsche Bank loni vypadla ze seznamu 15 největších privátních bank světa. Objem jejích klientských aktiv se v dolarovém vyjádření propadl o 28 procent a na konci loňského roku činil 227 miliard dolarů (pět bilionů korun), ukázal žebříček konzultační společnosti Scorpio Partnership. Na seznamu, kde je celkem 25 ústavů, se Deutsche Bank propadla o pět příček na 16. místo. První je švýcarská banka UBS.
Deutsche Bank loni v USA prodala sekci správy majetku, což je podle mluvčího banky hlavní důvod poklesu objemu aktiv. Banka byla jednou z řady finančních institucí, které americké úřady vyšetřovaly kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před vypuknutím světové finanční krize ve druhé polovině minulého desetiletí. Americká vláda banky viní z toho, že poskytovaly investorům zavádějící informace o kvalitě těchto cenných papírů. Ministerstvo spravedlnosti po Deutsche Bank nejprve požadovalo 14 miliard dolarů, koncem loňského roku se ale banka s úřady dohodla, že v rámci urovnání sporu zaplatí 7,2 miliardy dolarů.
Titul největší privátní banky světa si udržela švýcarská bankovní skupina UBS, která měla ve správě má aktiva v objemu 2,06 bilionu dolarů (45,6 bilionu korun). Následovaly Bank of America, Morgan Stanley a Wells Fargo. Na páté místo se dostala Royal Bank of Canada, která na šesté místo odsunula švýcarskou Credit Suisse.
České spořitelně klesl zisk. Čtěte více
Největší posun zaznamenala China Merchants Bank, která vystoupila o pět míst a dostala se na 15. příčku. Na 24. místo se dostal nováček seznamu, a to Bank of China.
Podle údajů společnosti Scorpio má 25 největších privátních bank světa ve správě aktiva za 13,3 bilionu dolarů (294,6 bilionu korun) od bohatých klientů s majetkem přes jeden milion dolarů. Zisk těchto bank loni stagnoval, jednak kvůli nízkým či negativním úrokovým sazbám, jednak kvůli přesunu zájmu klientů na pasivní investice.
Dále čtěte: