Společnost Diag Human může nechat zabavit peníze České republiky na účtech vedených v Lucembursku, rozhodl koncem dubna tamní soud. Napsal to server Hlidacipes.org, kterému verdikt potvrdila česká ministerstva zdravotnictví a financí. Ministerstvo financí nicméně neví o žádném zadržení peněz České republiky v Lucembursku. Diag Human vede s Českem spor kvůli obchodu s krevní plazmou, usiluje o několikamiliardové odškodnění.
„Na základě informací z ministerstva zdravotnictví, v jehož je arbitráž s Diag Human v plné kompetenci, máme informaci, že došlo k pravomocnému rozsudku lucemburského soudu o tom, že nález z 13. srpna 2008, podle kterého ČR arbitráž s Diag Human prohrála, je na území Lucemburska vymahatelný,“ sdělil serveru Hlidacipes.org mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.
Podle ministerstva zdravotnictví soud rozhodl v neprospěch České republiky letos 27. dubna. „Je ale potřeba zdůraznit, že řízení před soudy v Lucembursku tímto rozhodnutím nekončí a Česká republika se nepochybně obrátí s opravným prostředkem na lucemburský Nejvyšší soud,“ uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.
Už v září 2011 lucemburský soud v prvním stání vydal příkaz ke zmrazení veškerých pohledávek z účtů České republiky u banky KBL European Private Bankers a banky BGL BNP Paribas. Ministerstvo financí ale tehdy informovalo o tom, že Česko na účtech v Lucembursku finanční hotovost nemá. „O žádném zadržení prostředků ČR nemáme informace,“ sdělil nyní serveru Žurovec.
Firma Diag Human počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Diag Human z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži z roku 1997 společnosti zaplatit 327 milionů korun. Diag Human se s Českem soudí v několika zemích o další miliardy korun za údajně ušlý zisk.
Arbitráž v roce 2008 přiznala firmě náhradu škody 8,9 miliardy korun. S úroky nyní činí požadovaná částka více než 13,5 miliardy korun, píše Hlidacipes.org. U soudů v dalších zemích, například v Rakousku, Švýcarsku či ve Francii, Diag Human se svými nároky neuspěl.
Čtěte dále: