Menu Zavřít

Die Tageszeitung: Občanská revoluce, díl druhý

25. 9. 2012
Autor: profimedia.cz

Benghází se působivou demonstrací postavilo proti extremismu a vládě zvůle. V posledních týdnech to skoro vypadalo, jako by červnové demokratické volby, v nichž pohořeli islamisté, neměly význam a jako by se Libye nořila do chaosu.

Rozhořčení občanů Benghází sílilo a mířilo především na nečinnost vlády v tisíc kilometrů vzdáleném Tripolisu. Benghází se stalo magnetem pro extremismus ze severní Afriky i Evropy. I zde proto začala růst nedůvěra vůči právnímu demokratickému státu, za nějž řada Libyjců bojovala.

Občané Benghází však dali ve dvou demokratických hlasováních jasně najevo, co chtějí. Jak při volbě městské rady, tak v celostátních volbách dali přednost umírněným kandidátům. Na bezpočetných demonstracích volaly tisíce lidí po férovém státu, konsolidované policii a armádě a rozpuštění milic. S vraždou amerického velvyslance pohár trpělivosti přetekl a občané, bohužel také s použitím násilí, prosadili svou, aniž by čekali na vládu. To je občanská revoluce, díl druhý.


Čtěte také: K břehům Libye směřují dvě americké válečné lodě


SME: Kritická hranice

Metylalkoholová aféra, která k nám probublává z Česka, nedopadá bůhvíjak ani pro Slovensko. V žebříčcích spotřeby alkoholu na hlavu podle WHO nejsme v první pětce zemí ani v kategorii do 15, ani do 18 let, ba ani v kategorii dospělých.

Není to v souladu s představou, již o sobě Slováci mají. Zjištění, že Češi (Maďaři) vypijí ve všech věkových kategoriích více, může i podlomit národní sebevědomí. Chtělo by se zvolat, že místo zákazu dovozu z Česka, který zavedl Jahnátek, by slovenská vláda měla snížit spotřební daň z lihu.

Pozor, to není žert, podobné řešení nepřímo doporučil – tedy „pro domo“ – i samotný Václav Klaus. Prezident totiž odsoudil prohibici jako „jednoduché, silácké řešení“ a za prapříčinu „selhání státu“ označil vysokou spotřební daň.
Dopustil se tím účelové polopravdy. Je v ní však dost ratia, aby si poznámky všimly všechny vlády, jimž chybějí peníze a nenapadá je nic invenčnějšího než zvýšení „daní z hříchu“. Třeba ta slovenská.


Čtěte také:

Další rána: Slovensko zakázalo dovoz a prodej českého alkoholu

Kalousek: Metylalkohol může být až ve třetině uskladněných lahví


Pokud vlády v honbě za příjmy ztratí soudnost a smysl pro míru, může se jim přihodit, že zvýšení sazby nepřinese nárůst, nýbrž snížení příjmů rozpočtu.

MM25_AI

The Independent: Zakouřený švýcarský vzduch

Obvykle vnímáme Švýcarsko jako vzor a skvělou zemi. Tamní vlaky šplhají do hor a můžete si podle nich s klidem řídit své (švýcarské) hodinky. Tamní sníh je nejbělejší, tamní jezera nejmodřejší, tamní vzduch nejprůzračnější. Švýcarská častá referenda dovádějí demokracii málem do extrému.

O víkendu byli nicméně tamní voliči dotázáni, zda by chtěli nahradit dosavadní protikuřáckou politiku, jež stojí na dílčích zákazech, zákazem úplným, podobným, jaké platí v řadě dalších evropských zemí. Odpovědí bylo překvapivě ne. Je to snad typická ukázka švýcarského nezávislého myšlení? Jistě je potřeba toto rozhodnutí voličů respektovat, ale s největší pravděpodobností nakonec Švýcaři stejně změní názor. Měli ostatně docela velké zpoždění i v případě přiznání volebního práva ženám.

  • Našli jste v článku chybu?