Menu Zavřít

Die Welt: Silné signály z Lampedusy

10. 7. 2013
Autor: čtk

Na jevišti každodenních africko-evropských uprchlických dramat papež František ukázal, jak by měla vypadat sociální a lidskoprávně-politická křesťanská intervence. Podobné zásahy jsou často terčem kritiky, nezřídka právem. Ale někdy se za touto kritikou církve skrývá jen odpor k jakémukoli „obtěžování“.

František nyní ukázal, že s „obtěžováním“ nehodlá přestat a že se nenechá odradit tím, co nazval „globalizací lhostejnosti“. Naopak. Na Lampeduse vyslal čtyři silné signály. Zaprvé šlo o vyjádření smutku, když na památku utonulých uprchlíků hodil do moře květinový věnec. Zadruhé papež učinil několik narážek na Boží soud v souvislosti se všemi lhostejnými.

Zatřetí mší, kterou na ostrově odsloužil, celé místo posvětil. Začtvrté vyzval evropskou politiku, aby se rozhodněji zasadila o zmírnění nouze na ostrově. A navíc, což je zvlášť sympatické, se papež netvářil, že zná řešení všech těchto problémů. To leží na bedrech politiků a všech Evropanů. Ti musí být vděčni, že je křesťané nepřestávají obtěžovat.

The Washington Post: Bush jako sjednotitel

Bývalý prezident George W. Bush na své nedávné cestě po Africe navštívil Viktoriiny vodopády, jeden ze sedmi divů světa. A poté usedl k interview, které by se mohlo stát osmým. Muž, který začal dvě války v zahraničí a přišel s novou úrovní nenávisti v domácí politice, mluvil s redaktorem ABC v Tanzanii střízlivým a smířlivým způsobem, který nijak nepřipomínal silně rozdělující figuru, která opouštěla Washington v roce 2009.

V rozhovoru káral všechny, kteří byli „přehnaně kritičtí“ k homosexuálním sňatkům. Hájil prezidenta Obamu. A co je nejzajímavější, Bush se vyjádřil ve prospěch komplexní imigrační legislativy, která trůní na vrchu Obamovy agendy, ale rozděluje Bushovy republikány.

Průzkum Gallupova ústavu ukázal, že poprvé od roku 2005 má Bush v USA více sympatizantů než odpůrců. Je běžné, že bývalí prezidenti stoupají v oblibě, jak blednou vzpomínky. Bush ale zjevně pochopil, že vstřícností k Africe a velkorysostí vůči oponentům může napravit svůj otisk v dějinách.

SME: Instinkt

Předseda vlády Fico osvědčil populistický instinkt, který z něj dělá úspěšného politika. Konsolidační nápad ministra práce Richtera a jeho tajemníka, který chtěl zrekvírovat rodičovský příspěvek pracujícím matkám, Fico zrušil bez mrknutí oka.
Ano. Když je odpor větší než značný, je lepší se vrátit z nebezpečné cesty a udělat ze státního tajemníka vola. Navíc – neříkal sám Fico, že se nebude konsolidovat na úkor sociální oblasti? Říkal.

Jiná věc je, co s tou miliardou eur, která chybí v rozpočtu na příští rok. Pokud platí, že „sociální systém už nenabízí prostor pro konsolidaci“ (Fico), tak zbývá už jen to nejjednodušší: říci, kterýže systém prostor ještě nabízí. Zdravotnictví? Školství? Zemědělství? Pojďte s pravdou ven, pane premiére. Nebo s tím máte problém?


Čtěte také:

MM25_AI

Ve Vatikánu funguje korupce a lobby homosexuálů, přiznal papež František

Fico rozlítil opozici volbou prokurátora

  • Našli jste v článku chybu?